„Trumpe, ukaž daně.“ Američané vyrazili do ulic. Servali se a tekla krev

Autor: simao, ČTK - 
16. 4. 2017
09:10

Desítky tisíc Američanů vyrazily do ulic a požadovaly, aby americký prezident Donald Trump zveřejnil své daně. V New Yorku či Philadelphii šlo o poklidné protesty, kdy si nápisy a obrázky často utahovaly z Trumpa a vyzývaly jej, ať prozradí, co skrývá. V Berkeley v Kalifornii však tekla i krev. To když se do sebe zostra pustily dva tábory - odpůrci a příznivci Trumpa. Záběry z dronu ukazují, jak se do sebe pouštěli maskovaní lidé z obou táborů.

Desítky tisíc Američanů dnes v řadě měst Spojených států vyšly do ulic, aby protestovaly proti tomu, že americký prezident Donald Trump odmítá zveřejnit svá daňová přiznání. Podle agentury Reuters to byla v předchozích čtyřiceti letech běžná praxe amerických prezidentů.

V kalifornském Berkeley se však při pochodu spolu střetly skupiny kritiků a fanoušků Trumpa a devět lidí bylo zatčeno.

Podle organizátorů se pochod uskutečnil ve více než 150 městech po celé zemi. Asi největší demonstrace se konala v New Yorku a Los Angeles, kde se podle odhadu reportéra agentury Reuters sešlo asi pět tisíc lidí.

VIDEO: „Trump musí jít.“ Podívejte se na záběry z dronu na střety mezi Trumpovými odpůrci a příznivci

Video Rvačka mezi příznivci a odpůrci Donalda Trumpa v Kalifornii - Reuters / Hudba: hudebnibanka.cz, Joseph Refano, Paul Brokaw - Sonoton, Rockshop
720p 480p 360p 240p

Protestující: Bez odhalení daní nevíme, pro koho pracuje

Lidé za zveřejnění Trumpových příjmů demonstrovali například i ve Washingtonu, Chicagu, Seattlu či Austinu. Protest nazvaný Pochod za daně začal v sobotu v poledne, právě tento den - 15. dubna - je v USA obvykle posledním termínem pro podání daňového přiznání. I když letos byl datum posunut na úterý 18. dubna.

Už v předvolební kampani Trump prohlašoval, že nebude zveřejňovat své příjmy, respektive daňová přiznání. „Myslím, že to nikoho nezajímá, jen pár lidí z médií,“ řekl loni v září Trump televizi ABC.

Podle jednoho z organizátorů dnešních demonstrací Joe Dinkina by měl Trump odhalit své příjmy už kvůli probíhajícímu vyšetřování údajného ruského ovlivňování loňských amerických voleb. „Když neodhalí své daně, nikdy nebudeme vědět, pro koho opravdu pracuje,“ tvrdí Dinkin.

Doporučujeme
asijo ( 16. dubna 2017 13:47 )

Není v Bohnicích sám,kdo využívá přestávky na zvratky.

santikxauz ( 16. dubna 2017 13:45 )

Pěkný odpad volil Clintonku.

agfor ( 16. dubna 2017 11:30 )

Všude jsou zloději. Češi by měli řvát : "Blbiš ukaž daně".

flesch2z ( 16. dubna 2017 10:42 )

Trumpe, Soros je dalším cílem super bomby, tom se zaměř.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa