Desítky tisíc Američanů dnes v řadě měst Spojených států vyšly do ulic, aby protestovaly proti tomu, že americký prezident Donald Trump odmítá zveřejnit svá daňová přiznání. Podle agentury Reuters to byla v předchozích čtyřiceti letech běžná praxe amerických prezidentů.

V kalifornském Berkeley se však při pochodu spolu střetly skupiny kritiků a fanoušků Trumpa a devět lidí bylo zatčeno.

Podle organizátorů se pochod uskutečnil ve více než 150 městech po celé zemi. Asi největší demonstrace se konala v New Yorku a Los Angeles, kde se podle odhadu reportéra agentury Reuters sešlo asi pět tisíc lidí.

VIDEO: „Trump musí jít.“ Podívejte se na záběry z dronu na střety mezi Trumpovými odpůrci a příznivci

Video
délka: 02:06
720p 480p 360p 240p

Rvačka mezi příznivci a odpůrci Donalda Trumpa v Kalifornii Reuters / Hudba: hudebnibanka.cz, Joseph Refano, Paul Brokaw - Sonoton, Rockshop

Protestující: Bez odhalení daní nevíme, pro koho pracuje

Lidé za zveřejnění Trumpových příjmů demonstrovali například i ve Washingtonu, Chicagu, Seattlu či Austinu. Protest nazvaný Pochod za daně začal v sobotu v poledne, právě tento den - 15. dubna - je v USA obvykle posledním termínem pro podání daňového přiznání. I když letos byl datum posunut na úterý 18. dubna.

Už v předvolební kampani Trump prohlašoval, že nebude zveřejňovat své příjmy, respektive daňová přiznání. „Myslím, že to nikoho nezajímá, jen pár lidí z médií,“ řekl loni v září Trump televizi ABC.

Podle jednoho z organizátorů dnešních demonstrací Joe Dinkina by měl Trump odhalit své příjmy už kvůli probíhajícímu vyšetřování údajného ruského ovlivňování loňských amerických voleb. „Když neodhalí své daně, nikdy nebudeme vědět, pro koho opravdu pracuje,“ tvrdí Dinkin.

Fotogalerie
35 fotografií