Kosovo je v pohotovosti kvůli teroru. Policii posílila i Albánie a Makedonie

Autor: pet,ČTK - 
14. 4. 2017
15:10

Kosovo uvedlo své policejní složky do pohotovostního stavu, což pro policisty znamená prodloužení směn a zrušení všech dovolených. Informovala o tom v pátek agentura APA. Priština ke zpřísnění bezpečnosti přistoupila poté, co americké velvyslanectví v zemi varovalo před možným teroristickým útokem. Policejní bezpečnostní opatření posílily také sousední Albánie a Makedonie.

Služby kosovských policistů jsou nyní dočasně prodloužené z osmi na dvanáct hodin, uvedl náměstek ministra vnitra Milan Radojević. Policie podle něj ve čtvrtek večer začala uplatňovat zvláštní operační plán. Radojević odmítl sdělit, že postup policie souvisí s prohlášením americké ambasády.

Albánská policie ke svým krokům uvedla, že během nynějších velikonočních svátků posílila ostrahu kostelů a dalších náboženských míst, ale také poslala více strážníků do ulic a na hraniční přechody. Opatření vysvětlila snahou předejít „kriminálním aktivitám a činům teroristického charakteru“.

Makedonie reaguje na útoky v Egyptě

Makedonské ministerstvo vnitra oznámilo, že vzhledem k teroristickým hrozbám a nedávným útokům na křesťanské kostely v Egyptě přijalo řadu opatření.

V Kosovu, Albánii a Makedonii tamní americká velvyslanectví zveřejnila na svém webu varování, ve kterém turisty z USA upozorňuje na možné teroristické nebezpečí.

Zatímco obyvatelé Kosova a Albánie se hlásí převážné k islámu, v Makedonii patří k muslimům zhruba třetina populace. Všechny tři země ale evidují případy, kdy se jejich občané přidali k radikálům bojujícím v Sýrii a Iráku. Odhaduje se, že od roku 2012 jich z regionu odešlo bojovat až 600.

Posílení policejních jednotek není na seznamu jen těchto států. Své o tom ví i Česko, které posílilo vnější ochranu měst, hlavně hlavního města Prahy, kvůli Velikonocům.

Policejní hlídky kvůli Velikonocům posílila i Praha. Podívejte se:

Video Velikonoční Praha pod dohledem policie: Hlídky v okolí obchodů i památek. - Matěj Smlsal
1080p 720p 480p 360p 240p

 

Doporučujeme
pepen. ( 14. dubna 2017 15:48 )

Druhá největší americká základna v Evropě Camp Bondsteel byla postavena v Kosovu hned po skočení bombardování Jugoslávie a přechodu oblasti pod mezinárodní kontrolu. Další budoucnost Bondsteelu není známa. Několikrát se oznamovalo jeho uzavření. Existuje verze, že základna zůstane pod kontrolou ozbrojených sil USA, ale stane se generálním štábem budoucí armády samozvaného státu Kosovo. Mimochodem, do kosovského státního rozpočtu přichází každý rok okolo 220000 euro za „pronájem" země, přestože byl Bondsteel postaven hlavně na zemi, která do války a následného masového odchodu obyvatelstva patřila Srbům.

pepen. ( 14. dubna 2017 15:42 )

Kosovo, největší líheň drogových dealerů v Evropě, pod záštitou USA teroristů.K pláči.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa