V létě bývá v tomto státě až 3500 českých turistů týdně. Podle mluvčí cestovní kanceláře Firo-tour Evy Němečkové se zatím žádný z klientů na možnost stornování zájezdu ani nezeptal. Podle marketingového ředitele Exim Tours Stanislava Zímy klienti už na podobné události nereagují, je jich moc.

„Pro nás je v tuto chvíli příliš brzy, abychom dělali nějaké závěry,“ řekl Papež. Turisté jsou podle něj od míst, kde se staly útoky, vzdáleni.

„Čekáme, jaký postoj k tomu zaujme ministerstvo zahraničních věcí,“ dodal místopředseda. Podle něj nemají klienti cestovních kanceláří zatím žádný právní nárok na změnu destinace, dokud ministerstvo neprohlásí Egypt za nebezpečnou zemi. „Ale jako cestovní kanceláře žijeme v realitě. Kanceláře se snaží najít kompromis a s těmi lidmi, kteří by se obávali do té destinace cestovat, mohou vyjednat nějaké speciální podmínky,“ uzavřel Papež.

Teroristický útok na křesťany v Egypstké Tantě
Teroristický útok na křesťany v Egypstké Tantě
Autor: Twitter

 

O útocích se například klienti Firo-tour dozvěděli od samotné cestovní kanceláře. „Dosud jsme nezaznamenali žádný dotaz od klientů týkající se změn či storna zájezdů. V případě zájmu budeme řešit překnihování zájezdu individuálně, ale jak jsem již zmínila, dosud takový požadavek neevidujeme,“ dodala Němečková.

„Nikdo už nereaguje“

Útoků je podle Zímy po celém světě tolik, že na to již cestovatelé nereagují. „Stejně jako se neobávají cestovat na oblíbené eurovíkendy do evropských metropolí, stejně tak se nenechají ovlivnit při rozhodování jet k Rudému moři,“ sdělil Zíma.

Nejméně 44 mrtvých a přes stovku zraněných si o víkendu vyžádaly sebevražedné útoky na dva křesťanské kostely v Egyptě. Prezident Abdal Fattáh Sísí oznámil, že v zemi zavede po příslušných právních krocích na tři měsíce výjimečný stav. Nařídil také okamžité nasazení armády; vojáci mají pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi.

K útokům, spáchaným tři týdny před chystanou návštěvou papeže Františka v Egyptě a na úvod velikonočního týdne, se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil takzvaný Islámský stát (ISIS). Radikálové také varovali před dalšími útoky.

Dva útoky v kostelech

Exploze v kostele ve městě Tanta zabila podle dosud průběžně upřesňovaných údajů ministerstva zdravotnictví 27 lidí a 78 zranila. Atentátník, který se odpálil před kostelem v Alexandrii, má na kontě 17 mrtvých a 41 zraněných.

Útoky přišly o Květné neděli, jíž pro křesťany začíná pašijový týden. Papež František v dnešním kázání při slavnostní mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu atentáty v Egyptě odsoudil a vyjádřil soustrast tamní koptské ortodoxní církvi i celému egyptskému národu.

Útoky odsoudila i Rada bezpečnosti OSN, generální tajemník této organizace António Guterres, americký prezident Donald Trump a české ministerstvo zahraničí.

VIDEO: Podívejte se, jak vypadal výbuch v egyptském kostele:

Video
délka: 00:24
360p 240p

VIDEO: Výbuch v egyptském kostele Twitter

Fotogalerie
48 fotografií