Turistický ráj vyhlásil po útocích výjimečný stav. Češi se sluní „v klídku“

Autor: pet,ČTK - 
10. 4. 2017
13:25

Cestovní kanceláře kvůli víkendovým útokům v Egyptě, kde je nyní 2500 českých turistů, odliv návštěvníků neočekávají. Většina z nich je v letoviscích, kde je naprostý klid, spíše se začínají ptát, řekl v pondělí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Připomněl, že útok nebyl namířen proti cestovatelům, ale proti tamním křesťanům. V zemi začal platit tříměsíční výjimečný stav.

V létě bývá v tomto státě až 3500 českých turistů týdně. Podle mluvčí cestovní kanceláře Firo-tour Evy Němečkové se zatím žádný z klientů na možnost stornování zájezdu ani nezeptal. Podle marketingového ředitele Exim Tours Stanislava Zímy klienti už na podobné události nereagují, je jich moc.

„Pro nás je v tuto chvíli příliš brzy, abychom dělali nějaké závěry,“ řekl Papež. Turisté jsou podle něj od míst, kde se staly útoky, vzdáleni.

„Čekáme, jaký postoj k tomu zaujme ministerstvo zahraničních věcí,“ dodal místopředseda. Podle něj nemají klienti cestovních kanceláří zatím žádný právní nárok na změnu destinace, dokud ministerstvo neprohlásí Egypt za nebezpečnou zemi. „Ale jako cestovní kanceláře žijeme v realitě. Kanceláře se snaží najít kompromis a s těmi lidmi, kteří by se obávali do té destinace cestovat, mohou vyjednat nějaké speciální podmínky,“ uzavřel Papež.

Teroristický útok na křesťany v Egypstké TantěTeroristický útok na křesťany v Egypstké Tantě | 

 

O útocích se například klienti Firo-tour dozvěděli od samotné cestovní kanceláře. „Dosud jsme nezaznamenali žádný dotaz od klientů týkající se změn či storna zájezdů. V případě zájmu budeme řešit překnihování zájezdu individuálně, ale jak jsem již zmínila, dosud takový požadavek neevidujeme,“ dodala Němečková.

„Nikdo už nereaguje“

Útoků je podle Zímy po celém světě tolik, že na to již cestovatelé nereagují. „Stejně jako se neobávají cestovat na oblíbené eurovíkendy do evropských metropolí, stejně tak se nenechají ovlivnit při rozhodování jet k Rudému moři,“ sdělil Zíma.

Nejméně 44 mrtvých a přes stovku zraněných si o víkendu vyžádaly sebevražedné útoky na dva křesťanské kostely v Egyptě. Prezident Abdal Fattáh Sísí oznámil, že v zemi zavede po příslušných právních krocích na tři měsíce výjimečný stav. Nařídil také okamžité nasazení armády; vojáci mají pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi.

K útokům, spáchaným tři týdny před chystanou návštěvou papeže Františka v Egyptě a na úvod velikonočního týdne, se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil takzvaný Islámský stát (ISIS). Radikálové také varovali před dalšími útoky.

Dva útoky v kostelech

Exploze v kostele ve městě Tanta zabila podle dosud průběžně upřesňovaných údajů ministerstva zdravotnictví 27 lidí a 78 zranila. Atentátník, který se odpálil před kostelem v Alexandrii, má na kontě 17 mrtvých a 41 zraněných.

Útoky přišly o Květné neděli, jíž pro křesťany začíná pašijový týden. Papež František v dnešním kázání při slavnostní mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu atentáty v Egyptě odsoudil a vyjádřil soustrast tamní koptské ortodoxní církvi i celému egyptskému národu.

Útoky odsoudila i Rada bezpečnosti OSN, generální tajemník této organizace António Guterres, americký prezident Donald Trump a české ministerstvo zahraničí.

VIDEO: Podívejte se, jak vypadal výbuch v egyptském kostele:

Video VIDEO: Výbuch v egyptském kostele - Twitter
360p 240p

Doporučujeme
agfor ( 10. dubna 2017 16:41 )

Jet tam na dovolenou má jednu výhodu - stačí koupit jednosměrnou letenku. Cestu zpátky pak absolvujete v kyblíčku a zadarmo.

fenmetrak ( 10. dubna 2017 15:44 )

No jo, když oni mají právě tu Rudý moře

fenmetrak ( 10. dubna 2017 15:39 )

Před dvěma měsíci jsem se vrátil ze Sinaje Šarm aš-Šajchu a loni v červnu z Marsa Alam spolu s výletem do Luxoru a Údolí králů. Tolik policajtů a šmíráckých kamer jako je tady v česku na kilometr čtvereční jsem v celým Egyptě nikde neviděl.

pp10 ( 10. dubna 2017 15:36 )

Tak jen opravdovy blazen jezdi do takovychto destinaci

Zobrazit celou diskusi
Další videa