„Další příliv migrantů nedopustíme.“ Premiér po útoku ve Švédsku otočil

Autor: nka - 
10. 4. 2017
10:35

Švédsko změní svůj dosud liberální postoj k imigraci a nikdy se už nevrátí k masovému přijímání přistěhovalců. Řekl to tamní premiér Stefan Löfven v reakci na páteční útok, při kterém v centru Stockholmu 39letý Uzbek najel kamionem do davu a zabil čtyři lidi. Jak se později ukázalo, švédské úřady útočníkovi odmítly udělit povolení k pobytu, takže měl být deportován.

Švédsko bylo léta známé svojí otevřenou přistěhovaleckou politikou. Proto se taky během uprchlické krize stalo jedním z hlavních cílů běženců, kterých sem jen během roku 2015 přišlo přes 160 tisíc.

Podívejte se, jak se kamion smrti řítil centrem Stockholmu:

Video Útok ve Švédsku: Lidé uskakovali před kamionem, od smrti je dělily vteřiny. - Reuters/Klára Brunclíková/Hudební banka
720p 480p 360p 240p

Liberálnímu postoji teď má být konec. „Švédsko se nikdy nevrátí k úrovni imigrace, kterou jsme zaznamenali na podzim 2015, nikdy,“ řekl Löfven.

Zdůraznil také, že úřady musí zajistit, aby každý odmítnutý žadatel o azyl byl ze země deportován. Podle údajů švédské policie přitom jen ve Stockholmu žijí na 3 tisíce nelegálních přistěhovalců. „Je to frustrující. Pokud vám odmítnou udělit vízum, tak prostě musíte zemi opustit,“ řekl.

Teroristé Švédsko nikdy neporazí

„Teroristé chtějí, abychom se jich báli. Chtějí, abychom změnili svoje chování, nežili jako dřív, ale to se nestane. Teroristé Švédsko nikdy neporazí,“ zdůraznil Löfven během shromáždění v centru švédské metropole. Tam včera dorazilo na 20 tisíc lidí, aby uctili památku obětí pátečního útoku a protestovali proti terorismu.

„Byli jsme moc liberální a přijali jsme mezi sebe lidi, o kterých jsme si mysleli, že budou mít dobré srdce. Byli jsme ale příliš hodní,“ řekl podle webu Today jeden z přítomných, 67letý Ulov Ekdahl.

„Přistěhovalců k nám přišlo velké množství během krátké doby. Už je to neúnosné,“ myslí si Joachim Kemiri (29), který sám má tuniského otce a švédskou matku.

Jak přitom vyjasnilo vyšetřování, Uzbek Rakhmat Akilov podezřelý z útoku byl v zemi nelegálně od prosince, kdy mu úřady zamítly poslední odvolání ve věci povolení k pobytu. Hledala ho proto přistěhovalecká policie, muži se ale dařilo unikat díky neustálému stěhování.

Uzbek se prý mstil za bombardování Sýrie

Policisté už o něm věděli delší dobu kvůli jeho účasti na extremistických fórech, nevyhodnotili jej ale jako nebezpečného. Podle zatím nepotvrzených informací ale Uzbek při výslechu přiznal, že útok provedl na základě rozkazu od ISIS jako mstu za bombardování islamistů v Sýrii.

„Bombardování Sýrie musí přestat,“ řekl podle švédských médií vyšetřovatelům. Měl dodat, že je se svým činem spokojen. „Dosáhl jsem toho, co jsem chtěl,“ uvedl prý při výslechu.

O úmyslu najet autem do lidí měl podle policie říci předem kamarádovi. „Do zítřejší noci chci mít velké auto a najet s ním do davu,“ napsal mu údajně.

Krátce před zatčením poblíž stockholmského letiště pak prý na dotaz, jak se má, odpověděl: „Špatně. Přejel jsem několik lidí, ale auto jelo špatným směrem. Teď jsem na letišti, je konec.“

Podle policejních zdrojů přitom počet obětí mohl být mnohem větší, kdyby explodovala bomba naplněná hřebíky, kterou Uzbek v kamionu vezl.

Doporučujeme
tomik007 ( 17. dubna 2017 15:51 )

POZDE BYCHA CHYTATI

noacojezase ( 10. dubna 2017 13:24 )

Nedávno se kasal(viz.Trump) a teď otočka o 180 stupňů, hrdina.

hanka666 ( 10. dubna 2017 13:21 )

Ten kdyby viděl árijskou čistou rasu, tak by se mu hrůzou shrnuly podkolenky.

alfin ( 10. dubna 2017 13:20 )

Švédský premiér:"Další příliv migrantů nedopustíme!" Voni se tě budou ptát, wole!

santikxauz ( 10. dubna 2017 12:32 )

Kolik ještě musí zemřít nevinných lidí,než dostanou politici rozum.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa