Průlom: Ženy v Íránu mohly běžet závod s muži. Pod podmínkou, že budou zahalené

Autor: mah - 
8. 4. 2017
18:02

Skupina žen v pátek běžela první mezinárodní maraton v Teheránu po boku mužů. Nezabránil jim v tom ani příkaz íránské vlády, který požadoval, aby ženy soutěžily odděleně od mužů a především mimo ulice. Běžet měly na nedalekém stadionu. To se nelíbilo nizozemskému organizátorovi Sebatiaanovi Stratenovi ze skupiny I Run Iran, který tak rozhodnutí žen podpořil. Informoval o tom web deníku The Washington Post.

„Jako organizátor jsem to prostě nemohl přijmout,“ dodal ke svému rozhodnutí Straten v emailu, který zaslal The Washington Post. „Ženy měly vytyčenou 10kilometrovou trasu mimo stadion a s mužskou trasou sdílely místo startu a cíle.

Zároveň dodal, že část žen se rozhodlo zaběhnout celou 42kilometrovou trasu, která byla naplánována pro muže. Byla mezi nimi i čínská závodnice Wu Juanová.

Rozhodnutí těchto žen je přitom proti íránským zákonům. Ty od revoluce v roce 1979 vyžadují, aby ženy i muži soutěžili odděleně. Existují dokonce nařízení, které ženám zakazují účastnit se sportovních klání mužů jako divačky a obráceně.

Straten, který závod organizoval se svým startupem I Run Iran, ale řekl, že oddělení žen od mužského závodu nepřipadalo v úvahu. Dodal také, že závod nakonec dostal od úřadů výjimku, díky které mohli účastníci běžet po stejné trati bez ohledu na pohlaví.

„Můj tým pro tohle tvrdě pracoval,“ řekl Straten v cíli, kde zároveň oslavoval Wu Juanovou jako hrdinku kvůli tomu, že doběhla maraton s muži. „Doufejme, že více běžkyň půjde v následujích letech v jejích stopách,“ přál si Straten.

I když se páteční maraton může zdát průlomový pro íránské atletky, není ještě vyhráno. Běžkyně při závodě stále musely dodržovat přísné zásady oblékání. Celý závod tak musely mít zahalené celé tělo, kromě obličeje, dlaní a chodidel, zatímco muži se na trať vydali v běžném sportovním oblečení.

Doporučujeme
Bystrozraky ( 8. dubna 2017 22:38 )

Jiná země, jiný mrav. jenom ať to nezavádějí za pomoci Němců tady.

FrndaKrnda ( 8. dubna 2017 19:05 )

 Dementní submisivní strašidla, hadračky👎👎

flesch2z ( 8. dubna 2017 18:50 )

Bo jsou to kravky - slušně řečeno. Mohly odmítnout závod, ne se podřídit islámu.

tomik007 ( 8. dubna 2017 18:47 )

"Příkaz íránské vlády požadoval, aby ženy soutěžily odděleně od mužů, mimo ulice - napriklad v kuchyni u sporaku."

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud