Smrtící plyn v Idlibu pocházel z vybuchlých skladů rebelů, tvrdí Rusko

Autor: ČTK,ula - 
5. 4. 2017
06:52

Plyn, který v úterý zasáhl povstalci ovládané město v syrské provincii Idlib, pocházel údajně z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany. Spojené státy, Británie a Francie předložily v úterý návrh rezoluce OSN, která odsuzuje údajné nasazení chemických zbraní v Sýrii.

Mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov dnes časně zrána sdělil, že Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní poblíž města Chán Šajchún jižně od města Idlib.

Mluvčí řekl, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity v Iráku. Konašenkov dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském městě Halab (Aleppo). Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko má z Halabu vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

Plyn zabil i děti:

Video Bezvládná tělíčka a pěna u pusy: Čím útočili na civilisty v Sýrii? - Reuters/Klára Brunclíková/Hudební banka
720p 480p 360p 240p

100 obětí a 400 zraněných

Ruské prohlášení přichází po mezinárodním zděšení nad úterním údajným útokem chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Ten si vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají.

V reakci na útok dnes mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN. Projedná rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.

Doporučujeme
1912 ( 5. dubna 2017 17:47 )

Dalo se čekat že tam provedou zločinci Us za pomocí opozice a s těmi Islamisty nějaké to svinstvo jen aby to bylo vše na Rusko či Asada !!!A hlavně tam ty civilisty a děti ukazovat aby to viděl celý svět ale zapomněli naty svinstva z Vietnamu,Lybie,Iráku,Afganistánu co tito zločinci Us prováděli to OSN a ostaní státy nekritizovali ba ani vstup zločinců US bez mandátu OSN do Iráku či bombardování Kosova a Bosny !!!!jděte už do ***e vy všeci novinářské žumpy !!a hlavně od těch válečných zločinců US !!!TY vaše zprávy nikdo už vám nevěří to oblbování jen máte zájem vládnout světu a bez válek ani nedokážete žít vždyt i tu Sýrií mate na svědomí !a do Ukrajiny se taky vměšujete a nyní do Běluruska i hlavně do Ruska !! !!A u nás máte takové zrádce aspolupracovníky aštváče dokonce v europarlamentu at takový štváč komunistický agent KGB,STB,CIA 3tětina a naše vládě se slabochem a zrádcem Sobotkou no celou vládou !!

anka ( 5. dubna 2017 13:05 )

ja jen doufam, ze se casem ukaze, kdo je zodpovedny za tyto zverstva....zatim zase vsechno ukazuje na Rusaky, kteri se snazi udrzet Asada u moci....

gabreta ( 5. dubna 2017 11:13 )

Smutný je, že je dost blbů, kterým taková logika nedojde. Stejně jako jim nedošla po sestřelení letadla nad Ukrajinou. Co by to Rusákům přineslo, kromě problémů, nad tím nikdo neuvažoval! Že je Amíků rypák nacpanej všude a Sorosovo zmetci, to ví Rusák moc dobře na to, aby si dal majzla!!

balika ( 5. dubna 2017 10:52 )

U předměstí osady Chán Šajchún v provincii Idlib byl rozbombardován muniční sklad teroristů, kde se nacházely arzenály s chemickými zbraněmi, které se přepravovaly do Iráku. Vyšetřování tohoto incidentu už provádí OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní, žádné závěry o možných vinících zatím nezveřejnili.

kalina107 ( 5. dubna 2017 10:06 )

I těm nejblbějším kanálníkům a kavárníkům musí být jasné , že Rusové nemohli něco takového udělat . Za první proč by to dělali ? Komu by to prospělo ? Rusům , tak to sotva . První otázka která musí vždycky při takové události padnout je KOMU KU PROSPĚCHU ? JEDINÝ PROSPĚCH Z TOHO MAJÍ ŠTVAVÍ NOVINÁŘI A VÁLKYCHTIVÉ STÁTY V ČELE S USA . MŮŽOU BEZ DŮKAZŮ CHRLIT A ZVRACET STOVKY NESMYSLŮ A LŽÍ . No a ti opravdu hloupí , a je jich i tady hodně , jim na to skočí a protože nepřemýšlí a neumí si spočítat ani kolik je jedna a jedna , tak to potom melou pořád dokola jako kolovrátek .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa