O incidentu při pátečním fotografování obou politiků sedících v křeslech v Oválné pracovně Bílého domu ironicky informovala média po celém světě. Převládlo přesvědčení, že Trump otázku Merkelové zcela vědomě ignoroval.

„Nevěřím, že její otázku slyšel,“ řekl Spicer německému týdeníku ve zjevné snaze eliminovat negativní vyznění prekérní situace.

Der Spiegel ale dal najevo, že tímto vysvětlením zcela přesvědčen není. „Jak zvláštní scénka: Angela Merkelová sedí v Oválné pracovně vedle Donalda Trumpa. Fotografové na ně volají, aby si podali ruce. Kancléřka se amerického prezidenta ptá, jestli si to přeje - ten ale nijak nereaguje. Merkelová vypadá zaskočeně a udělá obličej, jako by chtěla říci: ´No tak holt ne´,“ vylíčil událost list.

Donald Trump nereagoval na výzvy novinářů, ani na otázku Angely Merkelové:

Video
délka: 01:03
480p 360p 240p

První setkání německé kancléřky Angely Merkelové s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem Reuters

Špaček: Je to skandální chování

Při nedávném přijetí japonského ministerského předsedy Šinza Abeho bylo podání ruky výrazné a dlouhé. Ve srovnání s tím „trapné ticho“ mezi Trumpem a Merkelovou působilo velmi chladně. Odborník na etiketu Ladislav Špaček pro Blesk.cz uvedl, že se jednalo ze strany Donalda Trumpa o skandální chování.

„Nemohlo to ujít pozornosti nikoho. Ještě dlouho na to budou média upozorňovat. Zvláště v kontrastu s tím, jak vypadalo přijetí japonského ministerského předsedy. Pokud si vzpomínáte, Trump ho popadl za ruku a 19 vteřin ho pumpoval a držel mu ruku a drtil ho. Tady se najednou zachoval přesně opačně,“ řekl k události Špaček.

Fotogalerie
8 fotografií