Rutteho strana podle odhadů získala ve 150členném parlamentu 31 křesel, zatímco Wildersova jen 19, která tak značně zaostala za očekáváním, že svede s lidovci těsný boj. Stejný počet 19 mandátů získaly ještě další dvě strany – Křesťanskodemokratická výzva (CDA) a Demokraté 66 (D66).

Poslední průzkumy před volbami ukazovaly, že by premiérova VVD mohla získat jen 27 mandátů a Wildersova PVV 24.

Výrazně si podle očekávání pohoršil dosavadní koaliční partner lidovců Strana práce (PvdA). Místo současných 38 poslanců by měl mít ve sněmovně jen devět zástupců.

Podle odhadů by se do zákonodárného sboru mělo dostat celkem 13 politických stran.

O účast ve volbách byl zjevně velký zájem. Údaje o počtu hlasujících, zveřejňované průběžně během dne, naznačují, že k volebním urnám zřejmě přišlo kolem 80 procent voličů.

Kurz eura reagoval na odhad výsledků nizozemských voleb dalším posílením. Vůči dolaru stoupl o 1,25 procenta na 1,0735 USD, nejvyšší úroveň od 2. února a navázal na svůj téměř jednoprocentní vzestup po rozhodnutí americké centrální banky. Všeobecně slabý dolar také po odhadu výsledků voleb dál klesl vůči švýcarskému franku.

Níže se můžete podívat na video, které se odehrává v holandském městě Rotterdam, kde došlo k nepokojům před tureckým konzulátem: 

Video
délka: 02:58
360p 240p

Nepokoje před tureckým konzulátem v Rotterdamu Sarah_Lia/youtube.com


Fotogalerie
16 fotografií