Tým z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis zkoumal fenomén takzvaného „nakažlivého zívání“. To spočívá v tom, že nejen lidé, ale i další savci začnou zívat, když vidí zívat někoho ve svém okolí. Stejný mechanismus nutkavého chování je pozorován také v případě, že se kolem nás někdo začne škrábat. Právě škrábání, které se u zvířat snadněji navodí, se američtí výzkumníci rozhodli využít pro svá zkoumání.

„Je známo, že nutkání poškrábat se je velice nakažlivé. Lidé se někdy začínají drbat jen proto, že o tom mluví. Řada kolegů předpokládala, že to všechno je založeno v lidské psychice. Naše pokusy ale ukázaly, že toto chování je pevně zakódováno v našem mozku a nepředstavuje formu empatie,“ řekl vedoucí vědců Chen Zhou-Feng.

Odolali byste při pokusu se sladkostmi? Podívejte se, jak se vedlo dětem:

Video
délka: 03:45.32
360p 240p

„Marsmallow test“ prověřil pevnou vůli u čtyřletých dětí. Většina pokušení neodolala. YouTube

Biologové při experimentu umístili myši do klece, jejíž stěnu tvořila obrazovka. Na ní pak hlodavcům pouštěli snímky jiných myší, které se škrábaly. Myši v kleci se poté začaly škrábat také.

S pomocí přístrojů výzkumníci zjistili, že během sledování videa se v myším mozku aktivovala oblast zvaná suprachiazmatické jádro. To leží v hypotalamu a je zodpovědné za regulaci denního rytmu a střídání spánku a bdělosti.

V jádře se během sledování škrábajících se myší začala uvolňovat bílkovina s názvem GRP. Ta mimo jiné v těle zprostředkuje spojení mezi kůží a míchou, mezi nimiž přenáší signály svědění. Myši se tedy po uvolnění GRP začaly drbat.

Vědci pak bílkovinu zablokovali, takže se nemohla z mozku dostat do míchy a dát tak myši signál k podrbání se. Myši najednou mohly video sledovat, aniž by své škrábající se kolegyně na snímku musely napodobit. Podobný mechanismus pravděpodobně zprostředkuje i nakažlivé zívání.

„Není to tak, že myš vidí další myš, jak se drbe, a řekne si, že by se mohla podrbat taky. Namísto toho je to její mozek, kdo začne vysílat signály prostřednictvím GRP,“ řekl Chen s tím, že jde o vůlí neovlivnitelnou reakci. „Je to vrozené, instinktivní chování. Dokázali jsme, že všechno, co je k vyvolání tohoto chování potřeba, je jedna chemická sloučenina a jeden receptor,“ dodal podle serveru Daily Mail.

Fotogalerie
13 fotografií