Zaměstnanci jsou přetížení a vyčerpaní, firmy to přehánějí, tvrdí psychologové

Autor: bru/ČTK - 
8. 3. 2017
10:34

Zaměstnanci, kteří dříve oplývali pracovním nadšením, čím dál častěji na poradách mlčí. Nejsnaživější pracovníci najednou začínají chodit pozdě do práce a odcházejí dříve. Jiným zase dělá problém ráno vstát z postele, mají pocit, že už toho více nezvládnou, píše list The Wall Street Journal.

Spousty zaměstnanců podle psychologů trpí přetížením a vyčerpáním. Nejistota v zaměstnání, požadavky na to být neustále dostupní a odvádět více práce s méně prostředky – a to i v případech, že firma vzkvétá – mnoho zaměstnanců přivedlo do bodu zlomu.

Na stres a úzkost si stěžuje asi 70 procent lidí, kteří se obracejí na linku důvěry pomáhající lidem s problémy v práci Workplace Options. V roce 2014 si na tyto problémy stěžovalo jen 50 procent volajících. Jen minulý měsíc linka zaznamenala 42.500 hovorů, což představuje 18procentní narůst oproti loňskému měsíčnímu průměru.

Podle rozsáhlého průzkumu Gallupova ústavu v roce 2012 více než 40 procent Američanů uvedlo, že jsou z práce tak vystresováni, že mají pocit vyhoření.

Podívejte se na příběh Marcela, který trpí syndromem vyhoření v jeho nejvážnější podobě:

Video Marcel Hasch trpí syndromem vyhoření. - Lukáš Petr Tesař
720p 480p 360p 240p

Zaměstnavatelé během finanční krize najímali méně lidí a po stávajících zaměstnancích požadovali větší pracovní výkony. Od krize uběhlo téměř deset let a nejistota v zaměstnání se stala běžným jevem, uvedl vedoucí Workplace Options Alan King.

„(Zaměstnanci) méně asertivně stanovují své hranice, protože se bojí, že přijdou o práci,“ řekl manhattanský psycholog Alden Cass. Vyhoření začíná, když si zaměstnanec delší dobu připadá přetížený, apatický a ve výsledku otupělý, doplnil.

Přetížení zaměstnanci už ovlivňují chod firem

Tyto pocity se častěji objevují u zaměstnanců, kteří nemají pevně stanovenou pracovní dobu, například u lidí pracujících ve zdravotnictví či u advokátů. „Práce každého je teď velmi náročná,“ řekla konzultantka v oblasti zaměstnaneckých vztahů Jeanne Meisterová. Radí například společnostem Microsoft Corp. a Cisco Systems Inc.

Vedoucí společností, kteří před lety stížnosti svých zaměstnanců odsuzovali, začínají přiznávat, že stres zaměstnanců má na jejich firmy velký dopad – částečně proto, že také trpí stresem, míní King.

Zdravotní náklady spojené s pracovním stresem se v USA podle loni zveřejněného článku profesorů ze Stanfordské a Harvardovy univerzity pohybují mezi 125 až 190 miliardami dolarů (3,1 až 4,8 bilionu Kč) ročně.

Větší množství práce a dlouhá pracovní doba vyústily ve zvýšenou fluktuaci zaměstnanců. Softwarové společnosti Kronos Inc. a Future Workplace LLC loni v listopadu provedly průzkum, ve kterém zjistily, že pocit vyhoření meziročně zvýšil fluktuaci zaměstnanců ve firmách o 50 procent. Podobné to bylo i v případě výpovědí – kvůli stresu loni zaměstnání opustilo o polovinu více Američanů než předloni.

„Lidé si myslí, že když změní zaměstnání, tak se pocitu vyhoření zbaví,“ řekla konzultantka Kim Davisová ze společnosti NFP Corp, která radí firmám jak zamezit problému pocitu vyhoření u zaměstnanců.

Kvůli zvýšené poptávce po whisky museli zaměstnanci palírny Clermont, Ky., Beam Suntory Inc. pracovat přesčas. Někdy měli týden v kuse až dvanáctihodinové směny, řekla vedoucí místního odboru Janelle Muddová. Někteří zaměstnanci spí ve svých autech, jiní se rozhodnou přestávku mezi směnami trávit doma, uvedla Muddová. Dodala, že mnoho kolegů si připadá bezradně a unaveně a má problém se soustředit. „Bourbonový průmysl vzkvétal, ale my jsme po celou dobu trpěli,“ vysvětlila.

Řešení? Firmy nabízejí meditaci a jógu zdarma

Poté, co zaměstnanci palírny loni v říjnu zahájili stávku, společnost přislíbila, že najme více lidí na plný úvazek a omezí nucené přesčasy. Muddová a vysoce postavený zaměstnanec firmy uvedli, že se situace poněkud zlepšila.

Ve dvou palírnách jsme přeorganizovali vedení a najali jsme 23 nových stálých zaměstnanců (…) Produktivita se zvýšila, počet přesčasů se snížil a pracovní kultura se zlepšuje,“ uvedla Beam Suntory v prohlášení.

K tomu, aby se zaměstnanci dostali ze stavu naprostého vyčerpání, je zapotřebí snaha zaměstnavatelů. Společnosti musejí zjistit, proč si zaměstnanci připadají přetíženi, uvedla profesorka z univerzity v kalifornském Berkeley Christina Maslachová. Většina firem však podle ní nad problémem nadále mhouří oči. Obávají se totiž, že řešení by bylo velmi drahé. Některé z nich sice začaly zaměstnancům nabízet kurzy meditace a jógy, to však není komplexním řešením stresu v zaměstnání, uzavřela Maslachová.

Doporučujeme
rego ( 8. března 2017 13:56 )

carmin:Vemeno, ještě bys mohl jezdit na tříkolce, žonglovat s kužely a chc.át "putnamovi" do huby.

ivoadler ( 8. března 2017 13:34 )

Palírny whisky u nás nejsou, takže se nás to netýká. My si spokojeně chrochtáme. Takhle jsme se ještě neměli. I když takoví pokladní v supermarketu...

putnam ( 8. března 2017 13:31 )

carmin

carmin ( 8. března 2017 12:59 )

vykořistování dovedené na maximum ,falšování docházky, práce přesčas zadarmo = feudální robota na panském ,šikana, neustálá dostupnost na telefonu , kdykoliv možnost vyhazovu ,..... puč fašismu 1989 příchod otrokářů ,chudoby, nezaměstnanosti, bezdomovectví ,okradení milionů lidí o majetky lichváři, exekutorskými mafiemi http://www.novinky.cz/domaci/400763-otrocici-pracanti-se-uz-ozyvaji.html Z dotázaných 200 respondentů měly dvě třetiny pracovněprávní problémy jako nevyplacené mzdy, strhávání takzvaného desátku nebo zadržování osobních dokladů a vyhrožování. Novodobí otrokáři „Zaměstnavatelé to dělali lidem ze třetích zemí. Pak tak začali zacházet i s pracujícími ze zemí Evropské unie a opět jim to prošlo. Nyní takové jednání mlčky snášejí i Češi. Argumentace těchto novodobých otrokářů je jasná: Když se ti to nelíbí, běž, na tvou práci čeká sto dalších,“ uvedl Günter. krásy demokracie:: lidé v čr žijí na ubytovnách jako koncentračníčních táborech Podvýživa, krev a moč na kobercích, nazývání klientů dementy. Tyto informace se objevují ve zprávách ombudsmanky Anny Šabatové, která se zaměřila na kontroly ošetřovatelských ubytovacích zařízení, ať již registrovaných, nebo neregistrovaných http://www.denik.cz/diskuse/kontroly-v-seniorskych-domech-jsou-bezzube.html?_fid= f7rt#diskuse o klienty není postaráno, někteří chodí po chodbách jen v plenách a roztrhaném špinavém eráru. Prý jim hrozí podvýživa a dehydratace, neboť někteří se neobslouží a pití je těžko dostupné Každodenní stres, práce až nad hlavu a za to všechno mizerná mzda. Tak vypadají pracovní podmínky mnoha zaměstnanců v českých supermarketech http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Kdyz-pokladni-videla-prvni-vyplatu-rozpl akala-se-Ne-stestim-I-odchod-na-WC-si-musely-vybojovat-rekly-nam-pracovnice-475494 Porušování zákoníku práce, nedodržování přestávek, skoro nemožnost jít na toaletu nebo se najíst s odůvodněním – jsou fronty – to je na každodenním pořádku

jozefe ( 8. března 2017 12:34 )

Já jsem na pracku už 25 let, a ještě jsem nepožádal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa