Britský bojovník proti ISIS spáchal sebevraždu: Nechtěl padnout do rukou radikálů

V Sýrii spáchal sebevraždu Brit, jemuž hrozilo zajetí radikály
Autor: ČTK - 
1. 2. 2017
08:50

V Sýrii spáchal sebevraždu dvacetiletý Brit, který tam odešel bojovat proti radikálům z Islámského státu (IS). S odvoláním na kurdské zdroje o tom informoval web BBC. Brit podle ní obrátil zbraň proti sobě, aby nepadl do rukou bojovníků IS.

Ryan Lock z Chichesteru se přihlásil jako dobrovolník ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie. Podle Kurdů se incident stal v prosinci, když bojovníci IS ve vesnici Džaabar obklíčili pětičlennou skupinu lidí z YPG, která byla zapojena do bojů o Rakku. Všech pět v bitvě zahynulo, ale v případě Locka se po ohledání těla ukázalo, že ve snaze nedostat se do rukou radikálů, přiložil zbraň k bradě a sám se zastřelil. "Spáchal sebevraždu, aby ho lidé z IS nezajali," sdělil zdroj z YPG.

"Neexistují slova, jimiž lze podobnou odvahu popsat. Ryan svým činem připravil IS o významnou propagandistickou příležitost. Myslím si, že zaslouží nejvyšší vojenskou poctu za takové hrdinství," sdělil aktivista prosazující práva Kurdů Mark Campbell.

Lock odjel do Sýrie loni v srpnu, když rodině a přátelům řekl, že jede na dovolenou do Turecka. Podle BBC bylo jeho tělo v úterý dopraveno do Iráku, odkud bude letecky přepraveno do Británie. "Od té chvíle, kdy jsem se o Ryanovi dověděli, je to pro nás těžké. Zejména problémy týkající se repatriace. Jsme vděční YPG, že ho pomáhají dopravit domů," citovala BBC Lockova otce.

Lock je třetí Brit, který přišel o život v bojích po boku Kurdů a proti Islámskému státu. Pro Brity stále platí doporučení vyhnout se cestám do Sýrie.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa