Bojovníci Hamásu se vydávali za „lepé děvy“. Lákali z poblázněných Izraelců informace

Autor: bk - 
11. 1. 2017
21:40

Izraelské obranné síly obvinily členy palestinského Hamásu, že se na sociálních sítích vydávali za atraktivní mladé dívky a ženy, aby se posléze přes vojáky dostali k citlivým armádním informacím. O celé kauze informoval server Timesofisrael.com.

Hackeři z palestinského hnutí Hamás si na sociální síti Facebook vytvořili falešné profily a vydávali se za pohledné mladé ženy z Izraele. Aby účet působil co nejvěrohodněji, použili i izraelský znějící jména jako například Amit Cohen, Naama Sheva nebo Eliana Amar.

S těmito profily poté kontaktovali izraelské vojáky a komunikovali s nimi v hebrejštině s použitím izraelského slangu.

Po nějaké době společné konverzace přes Facebook vojáky požádali, aby si do svých telefonů stáhli aplikace používané k chatování nazvané Wowo Messenger, YeeCall či SR Chat. Ve skutečnosti však aplikace obsahovaly nebezpečné trojské koně, díky kterým se mohli hackeři dostat do soukromých dat vojáků a získat tak jejich textové zprávy, fotografie a kontakty.

Mluvčí izraelské armády nechtěl prozradit přesný počet napálených vojáků, kteří hackerům „skočili na špek“. Pouze uvedl, že je jedná o „mnoho desítek“.

Falešné profily se podařilo izraelskému vojsku brzy rozluštit, a proto nejsou následky tak velké, jak se armáda obávala. Vojáci, kteří kontakt navázali, měli většinou nízké hodnosti.

Armáda celou věc odhalila, když vojáci začali hlásit podezřelé aktivity na sociálních sítích a když bylo objeveno, že se o kontakt s vojáky snaží lidé udávající o sobě falešné údaje.

Další napadení hackerů prý nehrozí. Armáda se rozhodla své vojáky v této problematice více zaškolit a upozornila je, aby si na sociální sítě přidávali opravdu jen toho, koho znají a stahovali aplikace pouze z oficiálních obchodů.

Nejedná se však o jediný případ, kdy se hackeři z Hamásu snažili přes sociální sítě dostat k tajným vojenským informacím Izraelců. V minulosti se dokonce někteří z nich vydávali za bývalé izraelské vojáky a pokoušeli se dostat do facebookových skupin různých armádních jednotek.

Tragická událost se stala v roce 2001, kdy Palestinci vylákali na Západní břeh Jordánu šestnáctiletého Izraelce, když s ním přes internet navázala kontakt Palestinka, která předstírala, že je americká turistka. Palestinci mladíka poté zastřelili.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa