Ve zprávě je zmíněno, že se 19. října 2016 sešel v Praze Trumpův právník Michael Cohen s blízkým spolupracovníkem Vladimira Putina, který je ve zprávě označován jako „člověk z Kremlu“.

„Člověk z Kremlu zdůraznil důležitost role ruské vládní organizace Rossotrudničestvo (kulturní organizace působící při ruských ambasádách) v souvislosti s tímto kontaktem mezi členem Trumpova týmu a zástupcem Kremlu. Organizace Rossotrudničestvo byla použita jako zástěrka pro toto navázání přátelských vztahů v Praze a její kanceláře mohly posloužit jako místo konání schůzky. Vše bylo naplánováno a uskutečněno tak, aby se schůzka dala věrohodně popřít,“ stojí ve zprávě údajně vypracované americkými tajnými službami.

Člověk z Kremlu byl nakonec identifikován jako Konstantin Kosačev (Ředitel Výboru pro zahraniční vztahy). Údajně důležitá postava v Trumpově snaze o užší spolupráci s Kremlem.

Zpráva se ještě zmiňuje o tom, že se měl Cohen v srpnu 2016 v nejmenované zemi EU sejít s představiteli právního oddělení ruského prezidentského úřadu. Důvodem mělo být zametení stop po kontaktech mezi bývalým Trumpovým poradcem Manfotem a bývalým ukrajinským vůdcem Janukovyčem. Zmizet měly rovněž jakékoliv důkazy o údajných schůzkách Trumpova současného poradce pro zahraniční politiku Cartera Page s vrcholnými představiteli Kremlu v Moskvě.  

Donald Trump
Donald Trump
Autor: Reuters

Čeští reportéři u policie nepochodili

Reportéři  Aktuálně.cz a Respektu tvrdí, že mají tyto informace už od poloviny prosince s tím, že se měl Cohen sejít s Olegem Soloduchinem, kulturním zástupcem ruské ambasády v Praze a zároveň členem představenstva Rossotrudničestva. Policie však prý o ničem neví a samotní reportéři také žádné důkazy nenašli. Oba údajní aktéři účast na schůzce samozřejmě popírají a Cohen navíc jako důkaz ukázal tu svůj pas s tím, že v Praze nikdy nebyl.

„Do Česka je samozřejmě možné přijet i mimo letištní kontrolu. Cohen teoreticky mohl přistát v jedné z okolních zemí, půjčit si auto nebo dojet do Prahy vlakem a na hranicích ho nemusel nikdo kontrolovat. Další zdroje, které redakce oslovila, však tvrdí, že inkriminovanou schůzku nikdo nezmonitoroval, a není o ní tedy žádný důkaz,“ stojí ve článku týdeníku Respekt.

Sám Trump prostřednictvím Twitteru označil veškeré spekulace za „falešné zprávy - naprostý politický hon na čarodějnice“. Existenci kompromitujících materiálů na budoucího amerického prezidenta popřel také Kreml.

Většina amerických zpravodajských médií se zachovala zdrženlivě, protože obvinění na Trumpovu adresu nebyla doložena. „Dokonce i Donald Trump si zaslouží od novinářů férový přístup,“ napsal například na twitteru šéf washingtonské pobočky časopisu Mother Jones David Corn.

Fotogalerie
7 fotografií