Obama pumpoval peníze a válčil víc než Bush, hodnotí Best končícího prezidenta

Autor: Alexandr Božilov - 
19. 11. 2016
13:00

Barack Obama se tento týden rozloučil s Evropou, ve funkci prezidenta Spojených států tu byl naposled. V lednu předá otěže americké politiky Donaldu Trumpovi. Co se mu za osm let v Bílém domě povedlo a za co naopak sklidil kritiku? „Sice prosazoval lidská práva, ale na druhou stranu válčil více než Bush,“ říká americký novinář a publicista Erik Best, který pro Blesk.cz zhodnotil Obamovo vládnutí.

Páteční berlínská debata s kancléřkou Angelou Merkelovou a představiteli Francie, Británie, Itálie a Španělska se zaměřila na transatlantické spojenectví, vztahy s Ruskem a boj proti Islámskému státu. Jak si například v těchto aspektech vedl první prezident USA tmavé pleti? 

Když Barack Obama letos v dubnu hodnotil své osmileté působení v Bílém domě, za svůj největší úspěch označil záchranu americké ekonomiky tváří v tvář světové finanční krizi.

„Američané umějí velice dobře oddalovat problémy. Takže z tohoto hlediska ano – napumpoval do ekonomiky opravdu hodně peněz… Ale otázka je, do jaké míry můžete zachránit světovou ekonomiku tím, že do ní pumpujete další a další peníze. Takže z tohoto hlediska ano – krátkodobě a určitě do konce mandátu prezidenta Obamy nebude další finanční krize, ale otázka je, co bude potom,“ míní Erik Best.

Podívejte se na celý rozhovor s Erikem Bestem:

Video Erik Best - druhý díl - Alexandr Božilov, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

(Rozhovor vznikl ještě před skončením amerických voleb, pozn. red.)

Za svoje největší selhání pak sám Obama považuje nedostatečně naplánovaný zásah v Libyi. „To je stejný problém – Irák, Libye, Sýrie, Jemen. Jaký je cíl? Jestli je cíl snížit vojenskou sílu regionálních rivalů – třeba Asada, Kaddáfího, Jemen je problematický pro Saúdskou Arábii, což je velký americký spojenec – tak si myslím, že ta politika je efektivní, protože když je chaos, tak místní diktátoři nebo vůdci mají horší pozici. To ale neznamená, že pozice Západu je příliš silná. A já si myslím, že bychom se měli, nejen jako Amerika, ale také jako NATO a Evropa, rozhodnout, jaký je cíl, čeho chceme docílit,“ zamýšlí se americký novinář.

Best také poukazuje na skutečnost, že se Obamovi vůbec nepovedlo uskutečnit své sliby ohledně ukončení válek: „Jenom letos Spojené státy bombardovaly sedm států… A vlastně pokud nedokončí všechny ty války do 20. ledna, tak bude prvním prezidentem v amerických dějinách, který celých osm let vedl válku.“

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Romiss ( 21. listopadu 2016 06:32 )

Obongo válčil fest a muselo to dát pořádnou fušku. Irák, Afghánistán, Sýrie, Lybie, Jemen, Ukrajina, potom měl docela slušně našlápnuto na Irán, Severní Koreu a Rusko. Taky ta Nobelova cena za mír není zadarmo že.

joudajoudovy ( 20. listopadu 2016 09:32 )

kazdy ucen chce prekrocit stin sveho mistra.... amerika, financne a moralne zdevastovana, chce ovladnout cely svet a potrebuje dalsi otroky. sve plany bali do hesel: demokracie, svoboda, ochrana bezpecnosti a plati si sve verbire a provokatery. a cina? amik ji musi znicit, vcetne ruska, ktere by ji pomohlo pri valecnem ataku. skoda, ze cesky dluznik nemuze takto postupovat proti svemu exekutorovi ci bezdomovec, majici chut zlepsit sve postaveni a proto obsadi luxusni vilu zbohatlika. princip je stejny! pouze nejaky hlupak, hltajici keci havloidu, kteri nas stahuji do katastrofy, muze verit, za amik, se svym NATem, je jediny spravny smer k blahobytu, demokracii a svobode. hlupackovi nedochazi, co je dovoleno u nas, u amiku mu neprojde a v pocatku sveho konani je zlikvidovan. o kontrole IT technologii i socialnich siti ani nehovorim. nepochopim, jak nekdo muze uverit "hospodari", jemuz se zhroutilo staveni, dobytek posel hlady, celedin i sluzky jsou prolezle nemocemi, kazdy clen rodiny ma sveho psychiatra, a tento zkrachovaly "spasitel" chce nastolit blaho na planete? fuj, hnuj!!! uz si konecne uvedomte, ze amik neni lidumil, amik je dobyvatel. a tem 150.lidem, kteri ovladaji i nici planetu, hromadi neskutecne jmeni a na svych rukach maji krev, nekdo musi rici uz NE!!! pozn.: bohuzel, mozek se musi pouzivat i trenovat, jinak zakrni. prevzeti prazdnych hesel rvoucim davem je jednodussi, ale velmi nebezpecne. https://www.youtube.com/watch?v=IuJyQcaBfWI https://www.youtube.com/watch?v=HNIuZofwgl g&t=12s

ivoadller ( 19. listopadu 2016 22:26 )

Pro mě není problém západ, ale pitomci jako jsi ty, kterými by i ten západ opovrhoval.

pomooc-hori ( 19. listopadu 2016 22:25 )

Už zase klonuješ, dobytku?

pomoc-hori ( 19. listopadu 2016 20:45 )

Přesně tak! fotrpjotr je jelito, osel!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa