Assange vyslýchají v Londýně kvůli znásilnění. Spiknutí, brání se šéf WikiLeaks

Autor: ČTK,Mii - 
14. 11. 2016
13:55

Kontroverzní zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange v pondělí čelí na ekvádorské ambasádě v Londýně výslechu kvůli obvinění ze znásilnění, kterého se měl dopustit v roce 2010. Assange jakékoli nařčení odmítá s tím, že je to jen zástěrka, aby mohl být vylákán do Švédska a následně vydán Spojeným státům. Na ekvádorské velvyslanectví se uchýlil před čtyřmi lety z obav, že by ho Británie mohla na základě švédské žádosti zadržet a předat Stockholmu.

Na ambasádě je přítomna švédská šéfprokurátorka Ingrid Isgrenová a podle portálu The Local také jistý představitel švédské policie. Prostředníkem při výslechu je ekvádorský prokurátor, uvedla agentura Reuters. Přepis rozhovoru vypracuje Ekvádor, který ho následně předá švédským úřadům. Švédsko také žádá Assange o dobrovolné poskytnutí vzorku DNA.

Komplikovaný postup kritizoval Assangeův švédský právník Per Samuelsson. „Doufáme, že výslech bude té nejvyšší možné kvality a že Assange bude moci podat vysvětlení, které přiměje prokuraturu uzavřít případ. Pokud bude kvalita bídná, budeme žádat nový výslech,“ řekl Samuelsson.

Assange: Je to účelové 

Assange je ve Švédsku stíhaný kvůli podezření ze znásilnění, kterého se podle obžaloby dopustil v roce 2010. Australan obvinění odmítá a tvrdí, že je účelové. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie. Letos v říjnu pak portál odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů Demokratické strany USA. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se postavila za finančníky z Wall Street.

Doporučujeme
Rafan4321 ( 14. listopadu 2016 17:02 )

Co je na tom zajimavyho ? Jeho server WikiLeaks zverejnuje tajne dokumenty usa, tak po nem Amici prahnou. Co myslis, ze by delali Rusove v opacnem pripade ? Ja myslim, ze by uz nezil.

1912 ( 14. listopadu 2016 16:24 )

MichaHak ( 14. listopadu 2016 14:50 )

vite co je zajimavy? kdyz imigranti ve svedsku hromadne znasilni postizenou zenu, tak jsou jeste ten vecer z vazby pryc a nic jim dal nehrozi. ale kdyz nejaky sved, tery se nahodou vlade ani USA nehodi udajne nekoho znasilni, tak jsou schopni ho svedove stihat roky a vynakladat ohromne usili a financni prostredky aby ho dopadli. garantuji vam, ze by se pak zadne znasilneni nedokazalo, kdyby se vydal uradum. ale kdyby ho uz meli v moci, tak by ho nahodou rovnou vydali amikum, kteri ho chteji kvuli Wikileaks

Zobrazit celou diskusi
Další videa