Desetitisíce radikálních muslimů v ulicích: Chtějí hlavu křesťanského guvernéra

Autor: ČTK,abo - 
4. 11. 2016
17:40

Desítky tisíc radikálních muslimů vyšly v pátek do ulic indonéské metropole Jakarty, aby přiměly úřady zatknout křesťanského guvernéra města, kterého obviňují z urážky koránu. Na místě protestů poblíž národního památníku navíc propukl požár, informovala agentura Reuters s odvoláním na indonéskou televizní stanici TV One. Střety si vyžádaly nejméně jednoho mrtvého a sedm zraněných.

Podle záběrů, které televize odvysílala, se protestující snažili dostat pryč od ohně a černého kouře. Na místě shořel automobil, ale zatím není jasné, kdo ho zapálil.

V obavách z propuknutí násilností bylo v metropoli rozmístěno mnoho vojáků a policistů, byly uzavřeny ambasády i některé obchody, informovala agentura AP. V běžně ucpaných ulicích Jakarty dnes nebylo vidět prakticky žádná auta.

Demonstranti, z nichž převážnou většinu tvořili muži, se po tradičních pátečních modlitbách shromáždili před největší mešitou v Jakartě a vydali se na pochod k prezidentskému paláci. Policie odhadla účast na 50 000 lidí. Na pořádek dohlíží zhruba 20 000 příslušníků bezpečnostních sil, uvedl zpravodajský server BBC.

Video V indonéské metropoli protestují desetitisíce radikálních muslimů. Požadují zatčení křesťanského guvernéra města kvůli údajné urážce koránu. - Reuters
480p 360p 240p

 

Protestní akci svolala militantní Fronta obránců islámu, která chce v zemi zavést přísné islámské právo šaría. Z minulosti už je známá svými útoky na noční bary a zábavní podniky v Jakartě, které označuje za „hnízda neřesti“. Většina obyvatel Indonésie praktikuje umírněnou formu islámu a mnozí z nich volají po zákazu této radikální organizace.

Guvernér Jakarty, vlastním jménem Basuki Tjahja Purnama, je první etnický Číňan stojící v čele desetimilionové indonéské metropole a je velmi oblíbený především u členů střední třídy. Etničtí Číňané tvoří o něco více než jedno procento z 250milionové, převážně muslimské, populace Indonésie. Indonéští Číňané obvykle nevstupují do politiky, Purnama je ale po desetiletí blízkým spojencem indonéského prezidenta Joka Widoda.

V indonéské metropoli protestují desetitisíce radikálních muslimů.V indonéské metropoli protestují desetitisíce radikálních muslimů. | 

K dnešním protestům se tak připojili i někteří političtí odpůrci prezidenta a demonstrace se rozšířily také mimo Jakartu. Podle AP se konaly také například v Medanu na ostrově Sumatra, Makasaru na ostrově Sulawesi či v Malangu v provincii Východní Jáva.

„Jsme tady, abychom bránili verše z koránu, které Purnama znesvětil,“ prohlásil jeden z demonstrantů na předměstí Jakarty, který spolu s dalšími se zdviženou zaťatou pěstí provolával Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Během protestů došlo i na společnou modlitbu.Během protestů došlo i na společnou modlitbu. | 

Demonstrace vzbuzuje obavy z propuknutí náboženských a rasových nepokojů. Vlna protičínských nálad v roce 1998 vyvrcholila pleněním a vypalováním obchodů a domů Číňanů.

Doporučujeme
pepekvyskoc ( 18. listopadu 2016 23:57 )

Muslim , to je synonymum pro zkurvysyna. Nejlepší by bylo celou tu přelidněnou muslimskejma idiotama zamořenou Jakartu vymazat z mapy světa jednou provždy.

hanka666 ( 4. listopadu 2016 23:08 )

Tak se koukejte, co nás čeká.

agfor ( 4. listopadu 2016 21:10 )

Horší je, že to sem chce tahat Horáček. To by tedy byl prezident za všechny prachy. Já snad ještě půjdu k volbám a budu volit kohokoliv, jen ne jeho.

agfor ( 4. listopadu 2016 21:07 )

Jasný projev tolerance muslimů k jiným náboženstvím.

vicca ( 4. listopadu 2016 19:11 )

VE JMENU BOHA SE VZDYCKY VALCILO A KONALY SE STRASNE VECI -ROZHODNE JE TO VINNA LIDI;NE TOHO BOHA PROSTE LIDI JSOU BEZ-MOZCI HIHIHI

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa