Oholení bojovníci, dětští agenti a miny: ISIS bojuje o Mosul

Autor: bru/ČTK - 
12. 10. 2016
11:45

Bojovníci Islámského státu (IS) zaminovali irácký Mosul, vykopali pod ním tunely a využívají děti jako agenty. S odvoláním na irácké a americké představitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Irácká armáda několik měsíců připravuje ofenzivu proti IS v druhém největším iráckém městě, podle vlády by měla začít v krátké době.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes řekl, že Turecko se mosulské operace zúčastní, pokud do ní nebudou zapojeny syrské kurdské milice YPG. Turecko je řadí k teroristickým skupinám.

Mezi Irákem a Tureckem panuje napětí kvůli přítomnosti tureckých vojáků na iráckém území. Ankara tvrdí, že jsou tam, aby pomáhali cvičit irácké vojáky k bojům proti IS, Bagdád ale trvá na tom, že k turecké misi nedal svolení. Přítomnost Turků považuje za porušení suverenity. Kurtulmuş dnes ujistil, že turečtí vojáci ve výcvikovém táboře Bašika zůstanou, dokud nebude IS vytlačen z Mosulu. Podle agentury Reuters má Turecko na iráckém severu 2000 vojáků.

Podívejte se, kde leží irácký MosulPodívejte se, kde leží irácký Mosul | 

Do sporů vstoupily USA

Do turecko-iráckého sporu se vmísily v úterý USA. Jejich ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že všechny zahraniční jednotky by měly v Iráku působit jenom ve spolupráci a se souhlasem tamní vlády.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý k napětí přispěl výrokem, že Turecko nemůže být vyloučeno z osvobozovací operace v Mosulu a že své vojáky z Bašiky nestáhne, jelikož turecká armáda nebude přijímat rozkazy z Bagdádu. Ještě předtím Ankara vyvolala v Bagdádu bouři tvrzením, že zapojí-li Irák do boje o převážně sunnitský Mosul šíitské milice, vyvolá válku mezi sunnity a šíity.

Agentura Reuters získala informace o situaci v Mosulu a podle svědků tam IS připravuje sebevražedné atentátníky. Umístil výbušniny pod mosty a znásobil hlídky. Členové islámské radikální organizace si prý oholili plnovousy, aby splynuli s ostatní populací. Vykopali také tunely, často mění svá velitelská stanoviště a hrozí smrtí všem, kdo budou hovořit o „osvobození“ Mosulu.

„Pohled na to, jak se z mosulských dětí stávají budoucí teroristé, je srdcervoucí...“

Ve městě je podle jednoho svědka vidět i osmileté děti s pistolemi. Dostaly za úkol získávat informace o občanech a předávat je IS. „Pohled na to, jak se z mosulských dětí stávají budoucí teroristé, je srdcervoucí. Řekl jsem svému sedmiletému synovi vše o autismu a poučil ho, aby se vyhnul naverbování tím, že bude předstírat duševní chorobu,“ řekl jeden svědek agentuře Reuters.

Humanitární organizace předpovídají velkou uprchlickou vlnu, v prvních dvou týdnech po zahájení bojů z Mosulu podle nich uprchne 200 000 lidí.

Doporučujeme
carmin ( 12. října 2016 13:18 )

islámský terorismus vytvořila a sponzoruje fašistická vláda USA a její teroristické režimy občanskou válku v arabských zemích puče muslimského bratrstva vyvolaly USA Vůdci arabských revolt se školili za americké peníze http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/231298-vudci-arabskych-revolt-se-skolili-za -americke-penize.html?ref=boxD Řada mladých vůdců nynějších arabských revolucí získala americký výcvik a jejich seskupení dostávala finanční podporu z USA Pentagon platil firmě vyrábějící falešná videa Al-Káidy http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/pentagon-platil-firme-vyrabejici-fal esna-videa-al-kaidy/ výroby televizních spotů ukazující Al-Kajdu v negativním světle, vytvářet falešné novinové zprávy jakoby vysílané arabskou televizí, stejně jako vypouštění falešné reklamy propagující činnost Al-Káidy. 30. 9. 2019 Hlavné správy Vodca teroristickej organizácie Dzabchat an-Nusry, ktorú ako teroristov označili aj politici v USA priznal, že ich zbraňami a materiálom zásobovali USA a okrem nich aj Západ, Izrael, Saudská Arábia, Turecko a Katar http://www.novarepublika.cz/2016/09/vodca-teroristov-dzabchat-nusry.html teroriste jsou vlastne proxy armada vlády Usa a vsechny zlociny jdou na jejich triko odtajněné archivy CIA říkají jasně tajná operace CYCLONE = miliardy dolarů radikálním islamistům, film USA Soukromá válka pana Wilsona 2007 kde radikální islamisty usámy bin ládina vyzbrojuje vláda USA jako tzv. bojovníky za svobodu , :: dnes jim říkají tzv. umírněná opozice ( což jsou radikální islamisti s kulomety , raketomety made in usa ) co všechno tyto důkazy říkají? vláda USA založila radikální islámské teroristy a používá je jako svou žoldáckou armádu , proti části jakože bojují , takže USA = světový státní a islámský terorismus, každý spojenec USA je terorista a jako s teroristou s ním musí být nakládáno,

johanvonbahnhof ( 12. října 2016 12:32 )

Řešení je velice jednoduché, celý Mosul neosvobozovat, ale obklíčit a hezky utěsnit a rovnou srovnat se zemí kobercovými nálety, protože kdo tam měl zdravý rozum, ten již odtamtud dávno utekl. Teď tam již nejsou žádní civilisti, jak nám se USA snaží marně namluvit, jelikož přívrženci a rodinní příslušníci vypatlaných teroristických bestií, kteří těmto bestiím dělají "křoví" jsou taktéž ty samé vypatlané bestie a nemá cenu s nimi mít jakéhokoliv slitování!

Zobrazit celou diskusi
Další videa