Války o vodu začínají? Demonstranti v Indii kvůli vodě zapalovali i auta

Autor: simao, ČTK - 
12. 9. 2016
21:58

Varují před tím i někteří čeští vědci – situace s vodou se bude na Zemi zhoršovat, budou o ni probíhat i války. Ba co víc, dokonce již probíhají. Což je ostatně nyní i případ dvou států v Indii, kde demonstranti právě kvůli vodě podpalovali auta.

Že k nepokojům kvůli vodě bude docházet a patrně i čím dál tím častěji, varoval před časem v Praze i hydrolog a objevitel pramenů Amazonky Bohumír Janský. „Samozřejmě s tím, jak budou mizet vodní zdroje a bude stále větší napětí, tak poroste napětí i politické,“ uvedl v souvislosti s hrozbou válek o vodu.

Zmínil jiný příklad – Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. „Dvě země mají vodu, horské. Dvě země pod nimi, dole, ji nemají. To napětí dneska již je tak značné. Napětí kolem vody ve světě v určitých regionech roste,“ dodal.

Nechtějí sdílet více vody se sousedem

Indie se ukázala jako jeden z takových regionů. Demonstranti ve městě Béngalúru na jihu země totiž dnes útočili na obchody a zapalovali auta.

Neklid vyvolává rozhodnutí indického nejvyššího soudu, podle kterého musí jihoindický stát Karnátaka sdílet více vody z řeky Cauvera se sousedním státem Tamilnádu. Informoval o tom zpravodajský portál BBC. V tamilnádském hlavním městě Čennaí podle agentury DPA zase skupina demonstrantů poničila hotel, který je provozován obyvateli Karnátaky. Oba státy tvrdí, že vodu nutně potřebují k zavlažování.

Boj o přístup k řece trvá již několik desetiletí. Osmimilionové Béngalúru v Karnátace je technologickým centrem Indie. Demonstranti dnes ve městě napadali osoby a objekty spojené se státem Tamilnádu.

Kvůli násilnostem bylo uzavřeno mnoho kanceláří i škol a výrazně omezena veřejná doprava. Ve městě je rozmístěno více než 15 000 policistů a platí zákaz shromažďování. V pátek Béngalúru ochromila generální stávka, připomněla agentura AFP.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
kiwi65 ( 12. září 2016 22:12 )

 Jen by mě zajímalo když podpálili ty auta jestli už mají tu vodu?Ale těm humusákům prolezlým všema nemocema asi voda nepomůže.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa