Noc trávili uvězněni v kabinkách lanovky. Na Mont Blancu zachránili 33 lidí

Autor: ČTK,mb - 
9. 9. 2016
09:28

Technici dnes opět zprovoznili lanovku na francouzské straně hory Mont Blanc, která se ve čtvrtek porouchala. V kabinách bylo v době poruchy 110 lidí, většinu se podařilo záchranářům evakuovat, 33 turistů včetně desetiletého dítěte však muselo noc strávit v gondolách.

Provoz lanovky, která se táhne nad ledovci v údolí Vallée Blanche a spojuje Francii s Itálií, přerušily ve čtvrtek kolem 16:00 SELČ zkřížené kabely. Důvod se teprve zjišťuje. Provozovatel lanovky uvedl, že kabely se mohly zkřížit například kvůli náhlému zastavení či silným poryvům větru.

Záchranáři většinu lidí z gondol, které jsou určeny pro čtyři pasažéry, evakuovali pomocí vrtulníků, dalším cestujícím se podařilo slanit. Záchranné práce ve čtvrtek skončily po setmění.

Turisté, kteří museli v kabinách nocovat, dostali od záchranářů balíčky pro nouzové přežití. Jejich součástí byly energetické tyčinky, přikrývky a voda.

Záchranáři operaci na vyproštění turistů hodnotili jako mimořádně složitou. Policista Frédéric Labrunye hovořil podle BBC o leteckém chirurgickém zákroku, neboť záchranáři se museli z helikoptér spouštět k malým gondolám přes lana dráhy, cestující k sobě jednotlivě poutat a následně s nimi bezpečně opustit kabinu. „Rozsah operace byl jednoduše neuvěřitelný,“ řekl Labrunye s tím, že lidé byli uvězněni v celkem 36 gondolách rozptýlených v pětikilometrové délce.

Doporučujeme
skaara ( 9. září 2016 13:54 )

Snad v těch balíčcích byly i pleny, protože nevím jak jinak by si ti chudáci mohli ulevit.

paveI981 ( 9. září 2016 10:59 )

Můžou být rádi, že je nesundala americká stíhačka.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa