Washington proti Moskvě: USA rozšířily sankce

Autor: ČTK, mb - 
1. 9. 2016
19:24

Spojené státy rozšířily sankce vůči Rusku. Nově jsou na černé listině firmy, které se podílejí na stavbě mostu přes Kerčský průliv na Krym a také dceřiné firmy plynárenského kolosu Gazprom. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Rusko čelí sankcím Západu, který vnímá připojení Krymu k Rusku jako anexi. Zároveň se USA a EU nelíbí ruská odpora povstalců na východě Ukrajiny, kteří se vzbouřili proti vládě v Kyjevě.

Firmy SGM-Most a Mostotrest, které se podílejí na stavbě mostu na Krym za 230 miliard rublů (84,2 miliardy Kč), podle dostupných údajů byly či jsou spjaty s podnikateli Rotenbergovými z okruhu přátel ruského prezidenta Vladimira Putina (63).

Americká černá listina se podle agentury TASS rozšířila o 17 jmen, včetně mluvčího doněckých povstalců Eduarda Basurina, a o 19 podniků, stejně jako o několik desítek dceřiných firem Gazpromu. Patří mezi ně také největší ruský mediální holding Gazprom-media, kterému patří mimo jiné i televize NTV a TNT.

„Není to první rozšíření sankčního seznamu o dcery firem, které již dříve postihly sankce. Reálnou situaci takový krok moc nezmění, jen potvrdí faktický stav věcí: dceřiné firmy potrestaných společností, přestože dosud formálně nebyly na seznamu, nemohou počítat s dlouhodobými úvěry ze zahraničí,“ poznamenala agentura Interfax.

Uvalení sankcí znamená zmrazení majetku v USA a zákaz obchodovat s Američany či na americkém území, respektive zákaz vstupu do USA.

„Se Spojenými státy nemám co do činění, ani tam nemám žádná konta. Nechápu tedy, jak se mi dostalo této cti,“ komentoval uvalení sankcí Basurin.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa