Masakr v gay klubu na Floridě. Islamista tu zabil 50 lidí, přes 53 jich zranil

Autor: ČTK, kal, bud - 
12. 6. 2016
17:30

Američan Omar Mateen (29) v nočního klubu v Orlandu na Floridě zabil 50 lidí a 53 dalších zranil, informovala místní policie. Palbu v gay klubu Pulse spustil kolem druhé ráno tamního času, měl pušku, pistoli, výbušné zařízení a držel tu také rukojmí, která se policie rozhodla osvobodit. Na místě zasahovaly desítky policistů, útočník už je mrtvý. První vyšetřování FBI naznačuje, že stopy vedou k islámským teroristům. Otec Omara už se veřejnosti omluvil, český premiér Bohuslav Sobotka odsoudil střelbu jako zbabělý čin.

Policisté útočníka zabili v přestřelce, při které byl postřelen také jeden ze strážců zákona. Tomu život zachránila helma. 50 lidí bylo zastřeleno, 53 dalších leží v nemocnici. Zranění některých jsou podle lékařů velmi vážná, žádají místní, aby darovali krev. Guvernér zvažuje, jestli ve státě Florida vyhlásí stav nouze.

Nečekaná palba, lidé ukrytí na záchodech

„Všichni ven z Pulse a utíkejte,“ vyzval návštěvníky klub na svém Facebooku. „Byl jsem tam. Střelec začal palbu kolem druhé ráno. Lidi na tanečním parketu i na baru zalehli na podlahu,“ uvedl na sociální síti jeden z návštěvníků Ricardo J. Negron Almodovar.

„Někteří z nás, kteří jsme byli poblíž baru a zadního východu, jsme se dostali ven a utíkali. Dostal jsem se bezpečně domů a doufám, že se to podaří i všem dalším,“ dodal Almodovar.

Zřejmě šlo o teroristický útok

Policie ve svém prohlášení označila útok za teroristický incident. FBI dokonce oznámila, že existuje úzké napojení útočníka na islámské teroristy. Podle prvních zjištění byl střelec velmi dobře vybaven a připraven, útok byl pravděpodobně dopředu a důkladně naplánován. Útočník byl podle médií Američan Omar Mateen (29), policie zatím identitu oficiálně nepotrvrdila.

Podle amerických médií se Omar narodil v USA afgánským rodičům. Prošel armádním tréninkem a už dříve se dostal do hledáčku policie. Aktivně však nikdy nebyl prošetřován. 

Orlando, floridské město plné zábavních parků, bylo svědkem jiné tragédie už v pátek večer. Americká zpěvačka, youtuberka a hvězda realityshow Voice Christina Grimmie (†22) tu zemřela poté, co ji jiný útočník postřelil během autogramiády po koncertě před jedenáctou hodinou večer.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa