Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Z Bratislavy do Vídně za 8 minut: Superrychlé cestování se stává realitou

Autor: ČTK, mb - 
12. května 2016
12:51

Cestování budoucnosti, kdy se lidé budou přepravovat ve speciálních kapslích uvnitř potrubí rychlostí přes 1200 kilometrů za hodinu, ve čtvrtek poprvé otestovala americká společnost Hyperloop One. Koncept navržený vizionářem Elonem Muskem (44) počítá s využitím stlačeného vzduchu a magnetismu a spojit by v první fázi měl americká města Los Angeles a San Francisco. Stejný systém chystají i na Slovensku. Cesta z Bratislavy do Vídně by měla trvat pouhých 8 minut.

Dopravní systém Hyperloop (česky hypersmyčka) má přepravovat lidi, ale třeba i auta, v hliníkových modulech ve dvou ocelových potrubích spojených do smyčky ve tvaru čísla osm. V potrubí, kam budou moduly vystřeleny stlačeným vzduchem, se budou vznášet na vzduchovém polštáři poháněny lineárními magnetickými urychlovači. Kvůli redukci odporu vzduchu má být uvnitř nižší tlak.

„Hyperloop je skutečný a vzniká právě teď,“ řekl před zkouškou médiím šéf společnosti Rob Lloyd.

Test spočíval ve vyslání kovových saní poháněných zmíněným lineárním urychlovačem po zkušební asi stometrové dráze, kterou podle plánu přejela za dvě sekundy rychlostí téměř 200 kilometrů v hodině. Místo brzd použili konstruktéři hromadu písku, do níž saně narazily. Zařízení zrychlilo z nuly na sto mil v hodině (160 kilometrů v hodině) za 1,1 vteřiny.

Video Cestování budoucnosti realitou? Hyperloop zrychlil z nuly na 160 km/hod za 1,1 vteřiny. - Reuters
Video se připravuje ...

Pokud by zmíněné testovací zařízení bylo lépe aerodynamicky upraveno a pohybovalo se v nízkotlakém potrubí, dokázalo by se stávajícím pohonem vyvinout rychlost přes 1100 kilometrů v hodině.

Koncept majitele společností Tesla a SpaceX Muska se snaží uvést v život hned několik společností. Celkové investice nemají překročit náklady na supervlaky, jejichž zavedení je v Kalifornii rovněž plánováno.

Musk před třemi lety uvedl, že by stavba potrubí na pilířích podél mezistátní dálnice I-5 spojující obě kalifornská města neměla vyjít na víc než šest miliard dolarů, což je zhruba desetina očekávané částky na stavbu trati pro supervlak. Experti však označují tyto odhady za zcela nereálné a očekávají daleko vyšší výdaje.

„Chceme zredukovat náklady tak, aby dosáhly nejvýše dvou třetin ceny systému rychlovlaků a přitom nabídnout trojnásobnou rychlost,“ oznámil Lloyd.

Firma v úterý uvedla, že zakončila v pořadí druhou investiční fázi, která přišla na 80 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Během ní vybudovala zkušební centrum a výrazně zvýšila počet zaměstnaných techniků, kteří pracují na vývoji materiálů pro kapsle a potrubí.

Revoluční dopravní systém pak bude možná mít světovou premiéru na Slovensku. Cestující má přepravovat rychlostí vyšší než zvuk, až 1200 kilometrů za hodinu. Slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák podepsal memorandum s firmou Hyperloop Transportation Technologies, která nízkotlakovou „potrubní poštu“ pro lidi vyvíjí. První „potrubí“ by mohlo spojit Bratislavu s Vídní.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi