Počet obětí bruselského teroru roste. Zemřelo 35 lidí, další bojují o život

Autor: ČTK - 
28. 3. 2016
11:50

Úterní teroristické útoky v Bruselu si podle nové bilance vyžádaly nejméně 35 mrtvých včetně tří útočníků. V pondělí to na Twitteru uvedla belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková. Dosud úřady uváděly 31 mrtvých včetně útočníků a asi 340 zraněných. V Belgii pokračuje pátrání po islámských radikálech, v pondělí prokuratura oznámila obvinění dalších tří lidí ze členství v teroristické organizaci.

Agentura Reuters v pondělí s odvoláním na krizový štáb informovala o nejméně 34 zabitých, AFP krátce poté s odkazem na stejný zdroj uvedla bilanci o jednoho mrtvého vyšší. De Brocková na Twitteru upřesnila, že 31 lidí zahynulo při výbuších na letišti a v metru, další čtyři lidé pak podlehli zraněním v nemocnicích.

Identifikace těl ještě neskončila, zatím se podařilo zjistit identitu 28 zabitých. Z identifikovaných obětí zahynulo 15 na letišti, šest z nich byli Belgičané a devět cizinci. Z obětí, které zahynuly při výbuchu metra, úřady určily totožnost 13 lidí, jde o deset Belgičanů a tři cizince. Mezi mrtvými jsou čtyři Američané, ale také občané Británie, Itálie, Číny, Nizozemska, Francie, Německa a Švédska.

Letiště stále mimo provoz

Od útoků dvojice sebevražedných atentátníků v odletové hale letiště Zaventem je tento klíčový bruselský dopravní uzel uzavřen. Letiště prozatím neví, kdy obnoví činnost, nyní se ale připravuje na zkoušky toho, zda je možné služby alespoň částečně obnovit. V úterý na 800 zaměstnanců vzdušného přístavu prověří funkčnost dočasné infrastruktury a také opatření pro odbavování cestujících.

Dělníci v Zaventem začali s potřebnými stavebními pracemi ve čtvrtek. Odlétající cestující nyní budou procházet prozatímní odbavovací halou v přízemí, kde dočasně budou přepážky a místa k odevzdání zavazadel. Odtud pak přes služební schodiště projdou do původní kontrolní zóny, kterou výbuchy neponičily.

Nový systém musí podle mluvčí letiště Florence Mulsové nejdříve schválit vláda, teprve poté je možné očekávat opětovné zprovoznění uzavřeného terminálu. Všechna připravovaná opatření musí mimo jiné vyhovět všem bezpečnostním standardům.

Zde najdete vše o teroru v Bruselu

Pietní akci o víkendu narušili bruselští extremisté:

Doporučujeme
petrmetr ( 28. března 2016 21:44 )

a ještě hajzla propustili

anka ( 28. března 2016 20:18 )

jasne, urazky, to vam jde...

flesch2z ( 28. března 2016 19:49 )

Hlavně musí v Bruselu propustit, co nejvíc téráků, oni už se jim zase postarají o další šhow. Ti pitomci je propouští pro nedostatek důkazů!!

flesch2z ( 28. března 2016 19:45 )

Víš co to je blázinec? Tak to nejspíš brzy poznáš.

flesch2z ( 28. března 2016 19:42 )

Že ty jsi ta hANČA, co jsme za ní a tu druhou blbku zaplatili 150 mega? Páni, tobě tam dali zabrat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa