Několik domovních prohlídek provedla policie ve Schaarbeeku už ve čtvrtek. Okolí náměstí Place Meiser, kde se páteční zásah odehrál, policie neprodyšně uzavřela. Podle agentury DPA byli na místě těžce ozbrojení a maskovaní příslušníci bezpečnostních složek i vojenská vozidla.

Akce podle starosty Bernarda Clerfayta souvisela s úterními bruselskými atentáty i se čtvrtečním zatčením muže na severním předměstí Paříže Argenteuil, kterého úřady podezřívají z přípravy teroristického útoku. V jeho bytě se našlo menší množství výbušnin.


Opération Schaerbeek 3 by sudpresse

Tři výbuchy, které byly na počátku razie v Schaarbeeku slyšet, byly podle Clerfayta kontrolované policií. Podle belgické stanice RTBF měl u sebe zadržený muž batoh či kufr s výbušninou.

Zneškodněný muž na ulici
Zneškodněný muž na ulici
Autor: ČTK/AP-S. Kuplan

Muž neuposlechl výzvám policie a následně jej střelili do nohy a zadrželi. Starosta pak potvrdil jeho zatčení i souvislost dotyčného s úterními teroristickými útoky. Ženu s dítětem dostali policisté do bezpečí. 

Premiér Charles Michel se kvůli akci nezúčastnil ceremonie na letišti Zaventem, na níž měl spolu s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym uctít památku úterních atentátů.

Už ve čtvrtek pozdě večer provedla belgická policie několik razií v centru Bruselu, v takzvané evropské čtvrti i v Schaarbeeku. Zadržela při nich v souvislosti s úterními teroristickými útoky šest lidí.

Právě v Schaarbeeku policie minulý pátek zadržela také Salaha Abdeslama, kterého podezřívá z přímého zapojení do loňských listopadových teroristických útoků v Paříži. Spolu s ním zadržela i dalšího islamistu Aminea Choukriho.

Při úterních teroristických útocích v Bruselu zahynulo na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek nejméně 31 lidí. Kolem tří set dalších utrpělo zranění.

Čtěte také: Vše o teroristických útocích v Bruselu

Připomeňte si: Teroristické útoky v Paříži

Fotogalerie
41 fotografií