Hromadná rvačka kvůli Trumpovi. A policista dostal lahví přes hlavu

Autor: ČTK, simao - 
12. 3. 2016
08:24

Velké shromáždění Trumpových příznivců v Chicagu výrazně poznamenaly potyčky mezi příznivci a odpůrci kontroverzního prezidentského kandidáta. Na mítink miliardáře Trumpa se totiž dostali i ti, kteří si ho v Bílém domě rozhodně nepřejí. O potyčky nebyla nouze a tři stovky policistů měly co dělat, aby je ukočírovaly. Dva strážci zákona byli zraněni, jeden z nich dostal lahví přes hlavu. Pět lidí bylo zatčeno.

Nové střety mezi příznivci a odpůrci amerického miliardáře Donalda Trumpa, který usiluje o to stát se republikánským kandidátem na prezidenta, jej v pátek přinutily zrušit na poslední chvíli velké předvolební shromáždění v Chicagu.

Skupině demonstrantů se podařilo vniknout dovnitř sportovní arény místní univerzity, kde se měl konat mítink. Dostali se tam ale do potyčky s Trumpovými příznivci.

Oba tábory se střetly uvnitř a znovu pak i venku. Došlo na pěsti i hrubé urážky. Odpůrci Trumpa provolávali jméno Bernieho Sanderse, který je demokratickým uchazečem o kandidaturu. Mnozí nesli americké vlajky, které se jim Trumpovi obdivovatelé snažili vytrhnout. Podle komentátorů měla chicagská akce podobu hospodské rvačky. Podívejte se na video:

Komentátorka stanice BBC tvrdí, že na obou stranách byl patrný vztek – Trumpovi příznivci jsou proti současné politické garnituře, protože je podle nich nezastupuje, odpůrci považují Trumpovu kampaň za rasistickou a rozdělující národ.

Trumpovo velké předvolební shromáždění v Chicagu bylo zrušeno. Kvůli potyčkám jeho stoupenců a odpůrců.Trumpovo velké předvolební shromáždění v Chicagu bylo zrušeno. Kvůli potyčkám jeho stoupenců a odpůrců. | 

Přivolána byla také policie, která několik osob zatkla. Podle CNN zasahovalo na 300 policistů. Při potyčkách Trumpových příznivců a odpůrců byli zraněni dva policisté, zatčeno bylo pět lidí.

Trump se nakonec rozhodl z „bezpečnostních důvodů“ akci odvolat a uspořádat ji na jindy a zřejmě i jinde. Trumpův tým vydal těsně před předpokládaným zahájením akce v nejlidnatějším městě státu Illinois prohlášení: „Pan Trump právě přijel do Chicaga a po setkání s policisty se rozhodl s ohledem na bezpečí těch desítek tisíc shromážděných lidí setkání odložit na jiný den.“

Vzkaz pro Trumpa: „Jsem úspěšná, vzdělaná, latinská žena a jsem tvá nejhorší noční můra“.Vzkaz pro Trumpa: „Jsem úspěšná, vzdělaná, latinská žena a jsem tvá nejhorší noční můra“. | 

Incidenty na Trumpových shromážděních jsou poměrně časté. Podnikatel, který chce být americkým prezidentem, vyvolává ostré reakce svými poměrně kontroverzními názory mj. na zákaz muslimů v USA či stavbu „velké mexické zdi“, která by zamezila migraci ze země jižního souseda Spojených států.

Trump přiznal, že spory mezi lidmi vyvolává

Trump později však po mele v Chicagu přiznal, že nenávist a rozkol sám vyvolává. „Zastupuji velkou skupinu lidí, kteří v sobě chovají mnoho zloby. Velká zloba je na obou stranách,“ prohlásil v televizi Fox News. Zrušení shromáždění označil za „velmi dobrou a inteligentní věc“.

Mezi Trumpovými odpůrci byla Maria Hernandezová (25), která se dala po zrušení shromáždění radostí do tance. „Nikdy jsem na své město nebyla hrdější,“ řekla. Na akci ji přivedl nesouhlas s Trumpovou imigrační rétorikou. „Protestuji, protože jsem Mexičanka a nevím, kam mne (Trump) hodlá deportovat. S rasismem se v Chicagu setkávám denně a mám toho už dost,“ řekla stanici CNN.

Trumpova příznivkyně Debi Patricková, která žije mimo Chicago, řekla, že shromáždění mělo být lépe zabezpečeno. Trumpa za atmosféru panující na jeho mítincích nekritizuje, protože lidé podle ní za své chování nesou odpovědnost sami.

Na otázku, zda dá Trumpovi hlas v úterý, kdy se bude v Illinois hlasovat o kandidátech, odpověděla, že „určitě a raději než kdykoli jindy“. Trump na dotaz CNN, zda lituje vlivu své vyostřené rétoriky, řekl, že ne. „Ničeho nelituji. To jsou velmi špatní demonstranti, špatní chlápci, ostří a tvrdí hoši,“ prohlásil.

Doporučujeme
pravlast ( 13. března 2016 10:45 )

Mně to připadá jako hnědočeši a hnědáci z jiných zemí co mají na všechno právo,ale žádnou povinnost a tuší že v budoucnosti by museli třeba pohnout delípr nebo rukama.Doufám že Donald je práci a sebeobživě naučí nebo je vyčlení ze společnosti.

tomik007 ( 12. března 2016 15:11 )

 ANO - hilariste se uchyluji k nasili - ovsem Donald je lehce prevalcuje jako prase drbani

rumungro ( 12. března 2016 14:49 )

A co takhle xenofob a rasista, nebo to si Bakalovci schovávají už jenom pro česky vlastence?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa