Na příměří se podle TASS dohodli oba státníci v telefonickém rozhovoru, který se uskutečnil na Putinovu žádost. Zastavení palby musejí nyní potvrdit všechny bojující strany, na které se příměří vztahuje.  

„Rusko zajistí nezbytnou komunikaci s Damaškem a doufá, že USA udělají totéž ve vztahu se skupinami, které podporují,“ citovala ruská agentura z Putinova prohlášení.

Upozornila, že útoky proti teroristům operujícím v Sýrii budou pokračovat. Podle Putina se to týká Islámského státu, fronty An-Nusra „a dalších organizací, které za teroristické označila Rada bezpečnosti OSN“.  

Podle Bílého domu je příměří dalším krokem, který posílí pokusy o pokrok v diskusích o politických změnách v Sýrii. Je to příležitost, na níž hodlají Spojené státy stavět, přestože prosadit klid zbraní v Sýrii nebude snadné, uvedl na tiskové konferenci ve Washingtonu mluvčí Bílého domu Josh Earnest. 

Asad vypsal na polovinu dubna parlamentní volby

Syrský prezident Bašár Asad už v soboru řekl, že přistoupí na příměří, ale jenom za podmínky, že "teroristé" toho nevyužijí k dalším ziskům a země, které je podporují, svou podporu zastaví. Asad za teroristy od začátku konfliktu považuje všechny své odpůrce, tedy i takzvanou umírněnou opozici podporovanou některými zeměmi.

Asad navíc podle prohlášení jeho kanceláře vyhlásil parlamentní volby, které by se měly konat 13. dubna. Předchozí volby se konaly v roce 2012. Už v té době neměl režim v Damašku pod kontrolou celé území státu, kde se proti Asadovi začala bouřit různá uskupení.

Syrský prezident také projevil záměr převzít kontrolu nad Sýrií a sestavit vládu národní jednoty, která by vypracovala novou ústavu.

Fotogalerie
9 fotografií