Irák ztratil nebezpečný radioaktivní materiál: Má ho ISIS?

Autor: ČTK,lm - 
17. 2. 2016
22:29

Irácké úřady pátrají po "velmi nebezpečném" radioaktivním materiálu, který zmizel před několika měsíci ze skladu na jihu země provozovaném americkou firmou. Podle agentury Reuters se iráčtí činitelé i místní ministerstvo životního prostředí obávají, že materiál o velikosti přenosného počítače může být použit jako zbraň, pokud se dostane do rukou příslušníků radikální organizace Islámský stát (IS). Americká diplomacie zatím nemá žádné náznaky, že by se tak již stalo.

Podle dokumentu iráckého ministerstva životního prostředí a nejmenovaných úředníků byl materiál, uložený v ochranném pouzdře o velikosti notebooku, ukraden ze skladu v blízkosti jihoiráckého města Basra, který patří americké společnosti Weatherford poskytující servisní služby v těžbě ropy.

Zářič ve formě několikamilimetrové kapsle obsahující až deset gramů radioaktivního iridia-192, který sloužil k defektoskopii, tedy testování kvality součástek používaných pro ropovody a plynovody pomocí gama záření, patřil společnosti se sídlem v Istanbulu. Tento druh iridia se využívá například i ve zdravotnictví při léčbě rakoviny. Podle společnosti Weatherford měla za ochranu materiálu zodpovědnost právě turecká společnost SGS.

V dokumentu ministerstva z konce loňského listopadu se uvádí, že ztráta materiálu představuje bezpečnostní i ekologickou hrozbu. Patří do takzvané druhé kategorie nebezpečnosti radioaktivních zdrojů podle stupnice Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Může způsobit trvalé zdravotní následky u osob vyskytujících se v těsné blízkosti zdroje v řádu minut nebo hodin a může být i smrtelný, pokud je člověk v blízkosti materiálu hodiny až dny.

Americké ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že o ztrátě radioaktivního materiálu ví, zatím ale nezaznamenalo žádné náznaky toho, že by ho získal Islámský stát či jiné extremistické skupiny. "Bereme tyto zprávy velmi vážně a budeme celou situaci nadále monitorovat," uvedl mluvčí ministerstva Mark Toner.

Doporučujeme
balika ( 18. února 2016 10:14 )

Amíci dodali ISIS další válečný materiál a "něco" se chystá. Takže tento naivní předčlánek je tu proto, kdyby se náhodou někdo zeptal, kde to zase ISIS vzal.

fotrpjotr ( 18. února 2016 05:24 )

Prý ztratil z amerického skladu,lepší pohádku nemohli vymyslet.

tomik007 ( 18. února 2016 03:02 )

Je nejvyssi cas pro DONALDA TRUMPA  

asijo ( 18. února 2016 01:21 )

Nějak to tam amikům,stejně jako v každém státě,který rozvrátili nevyšlo.

rentierskej ( 18. února 2016 00:00 )

saddám i kaddáfí byli sice gauneři, ale ty svoje sígry uměli držet pěkně při zdi! a tam to ani jinak nejde! demokracie opravdu není pro každého.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa