„Žadatel (o azyl) působil velmi nevěrohodně, když tvrdil, že mu je méně než 18 let,“ uvedla Johanna Mahlen, tisková mluvčí Švédské agentury pro migraci. Toto přiznání přišlo nedlouho poté, co média zjistila, že si Youssaf Khaliif Nuur zažádal ve Švédsku o pracovní povolení. A to navzdory tomu, že mladiství v jím uvedeném věku ještě navštěvují školu.

Věk somálského migranta je pro soudní proces zásadní. Kdyby byl Youssaf mladistvý, jeho trest by byl o poznání nižší. „Mladiství mezi 15. a 17. rokem jsou posílaní do vězení jen opravdu ve výjimečných případech,“ sdělil britskému serveru MailOnline profesor Jerzy Sarnesci z katedry kriminologie na Stockholmské univerzitě. Podle něj by Youssaf jako mladistvý delikvent dostal maximálně čtyři roky v nápravném zařízení.

Zprávu o věku migranta uvítala zdrcená maminka mladé Alex. „Zničil nám celý život. Myslím, že bude jen dobře, pokud bude souzen jako dospělý a dostane velmi dlouhý trest ve vězení, protože to, co udělal, je neomluvitelné,“ uvedla.

Matka Alex předtím veřejně kritizovala švédské politiky za to, že umožňují dospělým migrantům, aby lhali o svém věku a byli posláni mezi mladistvé. Alexandra se o tyto mladistvé starala a Youssaf ji ubodal poté, co před ním chránila jiného svěřence.

„Alexandra věděla, jak si poradit s dětmi, včetně násilnických. Ale ti, s kterými pracovala, byli ve skutečnosti velcí a silní chlapi. Viděla jim to na očích a poznala to z jejich těl,“ uvedla dříve zdrcená Alexina matka.

Fotogalerie
8 fotografií