Švédský generál varuje: Jsme ve stejné situaci jako před 2. světovou válkou

Autor: mb - 
29. 1. 2016
19:47

Švédský generál Anders Brännström (58) varuje, že za pár let prý zemi může čekat válka s „velmi schopným protivníkem“. I když generál žádnou zemi konkrétně nejmenoval, švédská média píší o tom, že měl zjevně na mysli Rusko. Do konfliktu prý budou zapleteny i další země.

„Situace, ve které se nacházíme, a strategická rozhodnutí, jež se nyní přijímají, vedou k závěru, že za pár let se můžeme ocitnout ve válce,“ šokuje generál Brännström v textu této brožurky, která má být rozdána vojákům a politikům, kteří se zúčastní setkání armádních velitelů na severu Švédska.

3. světová válka?

Podle generála se svět nachází v podobné situaci jako před vypuknutím 2. světové války. Naznačil též, že by se případného konfliktu účastnilo více zemí. „Nabízí se paralela s obdobím 30. let minulého století. Nejistota a vývoj politiky vedly k válce. Tenkrát jsme se dokázali udržet mimo, ale není vůbec jisté, že uspějeme i tentokrát,“ řekl pak švédským médiím generál. Švédsko bylo během 2. světové války neutrální. Švédská armáda se podle generála nyní musí připravit na válku s „velmi schopným protivníkem“.

I když Anders Brännström přímo žádnou zemi nejmenoval, švédský politik Allan Widman (51) už si žádné servítky nebral. „Dříve nebo později pocítí Putin politický tlak. Otázka je, jak se v takové situaci zachová. Omluví se a stáhne se z Krymu, nebo bude reagovat nějak jinak?“ ptá se zcela vážné liberální politik a dodává: „Musíme změnit mentalitu v ozbrojených složkách a mezi politiky. Pokud se cítí ohroženo Pobaltí, cítíme se ohroženi i my. Musíme umět reagovat v časech krize a války.“

Západ neuznává referendum na Krymu a trvá na tom, že to byla anexe. Švédsko loni několik týdnů pátralo ve svých vodách po ruské ponorce, která se tam měla údajně nacházet, ale pátrací akce skončila fiaskem. Švédské tajné služby upozorňují, že aktivita ruských zpravodajských služeb je v zemi vyšší než za časů studené války. Západ zároveň v posledních týdnech vystupňoval svou kampaň proti Putinovi (63). Ruský prezident byl obviněn z korupce, schválení vraždy a dokonce i z pedofilie.

Doporučujeme
jodzr ( 3. února 2016 08:22 )

"Samo je z toho volaký zmätěný..."

dokola ( 30. ledna 2016 11:26 )

Švédskému generálovi prdlo v kouli a je tu hrozba válečného konfliktu. Nebylo by lepší nechat generála vyšetřit u psychiatra?

poblion ( 30. ledna 2016 08:07 )

No když se bude stále do Ruska dloubat a stavět kolem dokola základny NATO, no tak to rusové do všech napálí a je konec. Hlavně ať se všichni neutěšují, že rusové mají staré zbraně a součet bojovníků ostatních protiruských států je větší. I my můžeme přispět 5 CASAMI, které dolétnou až do Prešova. Ale jee tu Čína, Indie a další, kteří to s radosti do amerikánů a NATO našijou a nebude co řešit. Přitroublí Švédové si nebudou stačit ani nazout kanady na ty své ploché nohy a budou v řiti se svým uměním. Hlavně že teď chrastí zbraněmi. A co na to Myrka Němcová a Pavlínka Filipovská?

asijo ( 30. ledna 2016 05:51 )

Nedivím se Švédůn,američtí agresoři neustále provokoují a neustále stavějí nové základny stále blíž u Ruska.

kukuku ( 30. ledna 2016 05:25 )

Mám strach o Tvůj mozeček. Když je třeba protlačit navýšení nákladů na zbrojení, je třeba zveřejňovat podobné články.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa