Létající talíře, mimozemšťané a nevysvětlené jevy. O tom pojednávají stovky dokumentů, které zveřejnila americká zpravodajská agentura CIA. Dokumenty datované do 40. až 60. let byly doposud v režimu nejvyššího utajení. „Rozhodli jsme se uveřejnit několik dokumentů, které budou zajímat jak skeptiky, tak příznivce těchto teorií,“ píše se v příspěvku na stránkách agentury.

Doba zveřejnění těchto dokumentů se shoduje s návratem kultovního seriálu Akta X na obrazovky. Toho zástupci agentury využili a pro fanoušky seriálu vybrali nejlepší dokumenty. „Níže najdete pět dokumentů, které by agent Fox Mulder určitě s radostí použil, aby přesvědčil ostatní o existenci mimozemské aktivity. Zároveň jsme vybrali pětici dokumentů, které by jeho skeptická partnerka agentka Scullyová použila, aby ukázala, že UFO může mít i vědecké vysvětlení,“ stojí v příspěvku.

Dokumenty v angličtině například informují o pozorování UFO nad východním Německem v roce 1952, které podle svědků mělo asi 15 metrů v průměru. V tom samém roce byly podobné létající talíře spatřeny i nad Španělskem, severní Afrikou a Kongem. Mezi dokumenty jsou i tři snímky údajných mimozemských vetřelců.

CIA samozřejmě dlouhodobě tvrdí, že nemá žádný důkaz o tom, že by mimozemšťané existovali. Agentura prý chtěla zveřejněním dokumentů pouze ukázat, že pro UFO existuje i vědecké vysvětlení.

Fotogalerie
10 fotografií