Islámský stát potvrdil smrt svého obávaného kata v magazínu Dabiq, který pro přívržence teroristické skupiny vydává téměř každý měsíc. Islamisté džihádistu Johna popsali jako „ctihodného bratra“ a vyzdvihli jeho nejlepší vlastnosti, kterými byly údajně „upřímnost, ambicióznost a zapálenost“.

Dabiq také uvádí, že Emwazi nejednou prokázal svou „laskavost a štědrost“, jako třeba když daroval svou sexuální otrokyni zraněnému bojovníkovi Islámského státu. Mezi ostatními džihádisty byl prý respektovaný a všichni ho měli rádi.

Mohammed Emwazi měl jako člen Islámského státu od roku 2014 patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Pochází z rodiny, která žije střídavě v Británii a v Kuvajtu, a stál zřejmě za vraždami amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a také britského humanitárního pracovníka Alana Henninga. Objevil se na videích natočených s těmito rukojmími IS před jejich zabitím. Ačkoli byl vždy až na oči pečlivě zamaskován, identifikován byl loni v únoru.

Emwazi vystudoval vysokou školu a získal odbornost počítačového programátora. Podle amerických zdrojů se radikalizoval v roce 2009, kdy odjel na safari do Tanzanie. Podle magazínu Dabiq mu Britové zakázali v roce 2013 odcestovat do Sýrie, a proto se Emwazi vydal do bašty Islámského státu přes Evropu. Cesta mu prý trvala dva měsíce.

Emwazi byl zabit loni v listopadu v syrském městě Rakka při náletu amerického bezpilotního letadla.

Fotogalerie
14 fotografií