Putin: Sýrie potřebuje novou ústavu. A nabídl „pomoc“ dalším zemím

Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin (vpravo)
Autor: ČTK, kle - 
12. 1. 2016
07:10

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina potřebuje Sýrie začít pracovat na nové ústavě. Jde však pouze o první krok v řešení konfliktu a bude to ale zřejmě složité, prohlásil Putin v rozhovoru s německým deníkem Bild. Nabídl také „pomoc“ v konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

„Domnívám se, že v Sýrii je nutné posunout se k ústavní reformě. Je to samozřejmě komplikovaný proces. A poté by na základě nové ústavy Sýrie měla uspořádat předčasné prezidentské a parlamentní volby,“ uvedl ruský prezident v rozhovoru, který se uskutečnil před týdnem a nyní ho list dávkuje čtenářům.

Rusko od konce loňského září podniká letecké údery v Sýrii a podle Moskvy útočí na islamistické cíle. Některé západní země se ale domnívají, že cílem Rusů je pomoci syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, aby se udržel u moci.

Šéf Kremlu v náznacích zmínil diplomatický tlak ze strany USA a Francie, které apelují na Moskvu, aby zaměřila svou palebnou sílu na radikály ze samozvaného hnutí Islámský stát (ISIS). Ruská vojenská podpora bude podle Putina pomáhat částem syrské opozice v boji proti ISIS a rovněž pomáhat Asadovi.

„Hovoříte o Asadovi jako o našem spojenci. Víte, že podporujeme kroky ozbrojené opozice bojující proti Islámskému státu? Koordinujeme s nimi naše společné akce a údery našeho letectva, podporujeme jejich útočné operace v různých částech fronty,“ uvedl Putin.

Půjde Rusko do Íránu?

Ruský prezident rovněž poznamenal, že hledání míru v Sýrii komplikuje krize ve vztazích mezi regionálními rivaly Saúdskou Arábií a Íránem, kterou vyvolala poprava šíitského duchovního Rijádem. „Kdyby byla potřeba naše účast, byli bychom připraveni učinit všechno pro to, aby byl konflikt vyřešen,“ uvedl.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
rumungro ( 12. ledna 2016 11:57 )

Zatím je jediný z nich,který nežije v Metrixu.Až skončí letos Op a nastoupí Trump,tak spolu s Putinem to ve světě zklidní.

eliska963852 ( 12. ledna 2016 10:25 )

Putin savjetskij těrpájzlik, éto sámyj balšój těrpájzlik vsjevo mira! A nikdy jinak!

tgbg ( 12. ledna 2016 09:17 )

Putin, největší dnešní agresor. Rusko má za sebou již desítky miliónů obětí po celém světě. Jeho pomoc znamená další a další mili=ony mrtvých a další a další zotročené národy.

balika ( 12. ledna 2016 08:51 )

Rozhodnuti Putina o nove ustave a volbach v Syrii je naprosto demokraticky a rozumny navrh . v CSR hned po zvoleni Havla prezidentem byl Dubcek pozadan o sestaveni nove ustavy duben 1990.

dumik ( 12. ledna 2016 08:21 )

proč je slovo POMOC v titulku v úvozovkách? jednání jsou Blesku proti mysli? lepší by bylo zkusit tu americkou pomoc -. vystřílet tam příznivce Asada a jeho předhodit davu k utracení? jako u Huseina jako u Kadáfího? Putin, a to je zjevné chce, aby v regionu zase zavládl klid a mír že by byl jediný?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa