Julian Assange varuje: Svoboda skončila, Velký bratr je tady

Autor: mb - 
11. 12. 2015
14:41

Právo na soukromí je otázka minulosti, státy masově špiclují své občany a proti současnému trendu nemá cenu se vzpírat. Proti špehování prý není obrany… To vše tvrdí bojovník za svobodu slova, australský whistleblower Julian Assange (44).

„Měli bychom pochopit, že bitva o právo na soukromí je prohraná. Nastoupilo masové sledování, to je realita, se kterou bychom se měli smířit. Důvod, proč jsme ztratili soukromí, je ten, že náklady na hromadné šmírování se snižují každých 18 měsíců zhruba o 50 procent. Je to pro státy příliš jednoduché a ekonomicky výhodné…,“ prohlásil zakladatel wikileaks Julian Assange.

Všichni jsme podezřelí

Jako příklad státního sledování občanů uvedl tzv. pět očí, což je dohoda o výměně informací mezi USA, Británií, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem. „Monitorují domácí i mezinárodní komunikaci… Někteří počítačoví odborníci si dokážou uchránit své soukromí pro určitý druh svých aktivit na internetu, ale většina populace jednoduše nemá šanci,“ prohlásil Julian Assange, který se konference o soukromí v digitálním světě účastnil přes tzv. telemost. Aktivista je totiž uvězněn na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde nalezl útočiště poté, co ho britská policie chtěla zatknout a údajně předat Američanům. Australan si popudil USA tím, že jeho projekt Wikileaks zveřejnil zabití novinářů americkými jednotkami.

Podle Assangeho musí společnost najít nové způsoby komunikace, pokud si jednotlivci chtějí uchránit své soukromí: „Pokud se podíváte na chování společnosti v konformních, malých, izolovaných společnostech – jako např. Švédsko, Jižní Korea, ostrov Okinawa v Japonsku nebo Severní Korea, tak je možné pozorovat adaptaci obyvatelstva. Lidé začínají používat kódová slova a podtext, aby vyjádřili své názory, které mohou být vnímány jako kontroverzní.“ Podle Assangeho navíc k masovému šmírování svých občanů přistupují po vzoru velmocí i střední a malé státy.Julian Assange žije na ambasádě již několik let, britští policisté před domem hlídali ve dne v noci. Ve Švédsku byl obviněn ze znásilnění, ale Assange tvrdí, že šlo o záminku, jak ho vydat do USA. Švédským vyšetřovatelům nabídl, že rád zodpoví jejich otázky na ambasádě, ale to Švédové odmítli.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa