Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Hitlerovi končí práva na Mein Kampf. Židé nové vydání knihy v Německu vítají

Autor: ČTK, mb - 
3. prosince 2015
19:40

V Německu v lednu poprvé od skončení 2. světové války vyjde kniha nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj). Vydání připravují mnichovští historici, kteří Hitlerův text doprovodili kritickými poznámkami, aby ukázali souvislosti mezi knihou a nacistickými zločiny. Ústřední rada Židů v Německu vydání knihy přivítala.

„Znalost Mein Kampfu je důležitá pro pochopení ideologie národního socialismu a holokaustu,“ glosoval vydání knihy Josef Schuster, šéf Ústřední rady Židů v Německu. Podle něj je důležité, aby byl text opatřen poznámkami akademiků, které knihu uvedou do kontextu.

„Autorská práva přestanou platit na konci letošního roku a bylo by nezodpovědné vypustit tento text do světa v nekomentované podobě. Proto jsme se rozhodli připravit kritické vydání, kdy každou stranu Hitlerova textu doprovází naše vysvětlující poznámky, v nichž poukazujeme na fatální následky Hitlerových úvah,“ řekl ředitel mnichovského Institutu moderní historie Andreas Wirsching.

„Naše vydání je sestaveno tak, že se čtenář nemůže vyhnout našim poznámkám k Hitlerovu textu, v nichž ukazujeme na jeho lži a polopravdy. Doufáme, že to pomůže k osvětlení souvislostí a zničí to mýtus, který se kolem té knihy vytvořil a kterého se snaží využívat pravicoví extremisté,“ řekl Wirsching.

Odborná veřejnost měla podle Wirschinga už dlouho zájem na vzniku kritického vydání Mein Kampfu, protože by to pomohlo studiu nacismu. Bavorsko však jakékoli snahy o vydání knihy zakazovalo kvůli obavám, že by ji mohli zneužít extremisté. V roce 2012, kdy se přiblížil konec platnosti autorských práv, začala největší spolková země jednat s Institutem moderní historie o možnosti vzniku kritického vydání, a dokonce na něj poskytla peníze.

 „V roce 2013 se ale bavorská vláda od projektu znovu distancovala. Jednoduše nechtěli, aby se na pultech objevil Mein Kampf s bavorským státním znakem,“ řekl Wirsching.

Kniha by se měla objevit na pultech knihkupectví v polovině ledna a měla by stát 59 eur (1600 Kč). „Nechtěli jsme stanovovat příliš vysokou cenu, protože kniha má sloužit vědeckým účelům,“ podotkl Wirsching.

Hitler napsal Mein Kampf v roce 1924 ve věznici po neúspěšném pokusu o puč. V knize formuloval základy nacistické ideologie, která prosazuje stát řízený nejvyšším vůdcem a nadřazenost jedné rasy oprávněné porobit si a likvidovat rasy ostatní. V roce 1943 kolovalo v Německu na deset milionů výtisků knihy.

Po skončení druhé světové války předaly vítězné mocnosti správu autorských práv na německou verzi knihy Bavorsku. Tato práva platí 70 let po smrti autora, tedy do konce letošního roku. Poté bude text volně šiřitelný.

V jiných jazycích Mein Kampf po druhé světové válce několikrát vyšel. V Česku vydalo nekomentovaný překlad v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedeném Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu téhož roku podána žaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Soudy nejprve Zítkovi uložily podmíněný trest, ale v březnu 2005 ho Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti nicméně zůstala pokuta 60 000 korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

valduk ( 5. prosince 2015 12:24 )

Ranny prej šel s pár slovenskejma cigánama do švýcarský banky vybrat konto po prastrejdovi, ale šže prej se šprajcujou mu ty několikrát ukradený prachy vydat!

valduk ( 4. prosince 2015 20:19 )

Tedy stejně jako Kristus či Marx, ovšem pro židooligarchy mnohem nebezpečnější - http://www.protiprudu.org/dopis-jednomu-levicakovi/

kkkastr ( 4. prosince 2015 11:24 )

I podle pravopisu bl.b na entou

kolemdokola ( 4. prosince 2015 02:29 )

Valduk má svatou pravdu.

valduk ( 3. prosince 2015 22:52 )

Žádná "ideologie" nezpůsobila žádnou válku, natož pak světovou! Takový kysy si maj nechat pro vlastivědu na základce někde v siostánu! Za rozpoutání obou světových válek a mnoha dalších od konce 19. století stojej Židáci a jejich hamonění za světovládou!

Zobrazit celou diskusi