Syrský prezident Asad: Uspořádám volby a zúčastním se jich

Prezident Sýrie Bašár Asad
Autor: ČTK - 
25. 10. 2015
11:26

Syrský prezident Bašár Asad (50) je připraven zorganizovat prezidentské a parlamentní volby v Sýrii a zúčastnit se jich, bude-li si to přát syrský lid. Stanovil ale důležitou podmínku – volbám musí předcházet „osvobození“ země od bojovníků radikální skupiny Islámský stát (IS).

Eliminace „teroristických skupin“ povede k politickému řešení, o které usilují Sýrie a Rusko, řekl prezident při nedělním setkání s delegací ruských poslanců v Damašku podle syrské agentury SANA. Jenže za teroristy Asadova vláda obvykle považuje všechny skupiny, které bojují proti jejímu režimu.

„Je připraven uspořádat volby za účasti všech politických sil, které si přejí, aby Sýrie prosperovala,“ ale teprve až bude Sýrie „osvobozena“ od džihádistů ze skupiny IS, řekl agentuře RIA-Novosti poslanec Alexandr Juščenko, který se s dalšími ruskými zákonodárci a osobnostmi zúčastnil asi devadesátiminutového setkání s Asadem.

Dalšího člen ruské delegace, poslanec Dmitrij Sablin, agentuře TASS řekl, že Asad při dnešní schůzce v prezidentské rezidenci ocenil efektivnost ruské vojenské operace v Sýrii, která podle něj překračuje očekávání.

V sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že je načase připravovat se na volby v Sýrii. Postoj západních států se, zdá se, mění a obrací se ke „správnějšímu chápání“ situace v Sýrii, řekl Lavrov. Šéf ruské diplomacie zároveň oznámil, že ruské síly v Sýrii jsou připraveny poskytovat vzdušné krytí opozičním silám bojujícím proti Islámskému státu. Takové sdělení zaznělo z Moskvy poprvé, připomněla agentura AFP.

Ruská parlamentní delegace přicestovala do Damašku v pátek. Přivezla s sebou humanitární pomoc v podobě léků a dětské výživy. Tento týden už byl také Asad v Moskvě na jednání s prezidentem Vladimirem Putinem (63).

 

 

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
balika ( 25. října 2015 13:54 )

Bašár Háfiz al-Asad to dá a znovu bude zvolen prezidentem

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa