Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Komplikace po vyléčení eboly. Skotská zdravotnice je opět v kritickém stavu

Autor: ČTK, sou - 
14. října 2015
23:26

Zdravotní sestra Pauline Cafferkeyová, která se letos v lednu údajně úspěšně zotavila po nakažení virem eboly, je nyní v kritickém stavu. Sdělila to dnes londýnská nemocnice Royal Free, kde 39letá žena leží od minulého týdne na izolaci. Jde o první případ vážné komplikace u vyléčené osoby.

Stav pacientky se nyní zhoršil, má komplikace spojené s infekcí, uvedla v prohlášení nemocnice. Cafferkeyová se nakazila při práci s nemocnými v Sieře Leone. Hospitalizovaná byla poprvé loni koncem prosince, avšak za tři týdny mohla být propuštěna jako údajně vyléčená. Minulý týden se náhle necítila dobře a nakonec byla převezena z Glasgow vrtulníkem do Londýna.

„Jsme smutní, že musíme oznámit, že zdravotní stav Pauline Cafferkeyové se zhoršil a je nyní kritický," citovala stanice BBC z prohlášení nemocnice. Doktor Ben Neuman stanici řekl, že návrat onemocnění zatím nelze vysvětlit a že lékařský tým je "na zcela nezmapovaném území".

Kritický stav po devíti měsících

Podle britského listu The Guardian je pro vědecký svět zpráva o stavu Cafferkeyové devět měsíců po uzdravení šokující. Je sice známo, že se virus může udržet v některých tělních tekutinách, ale není znám žádný případ takto vážného stavu osoby, která se z eboly vyléčila.

Ebola se podle odborníků šíří jen přímým kontaktem s krví nebo krevními tekutinami nakažené osoby, která vykazuje symptomy onemocnění. Lékaři v Glasgow zjistili, s kým byla nemocná Cafferkeyová v uplynulých měsících v nejbližším kontaktu. Tyto osoby preventivně sledují.

Zdravotnice se nakazila v prosinci

Cafferkeyová pracovala v Sieře Leone pro organizaci Save the Children. Po příletu do Londýna 28. prosince se necítila dobře, ale protože měla normální teplotu, mohla odletět do Glasgowa. Tam se její stav zhoršil, proto byla hospitalizovaná v Londýně.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a ve Španělsku. V západní Africe se nakazilo více než 26 500 lidí a zhruba 11 300 z nich zemřelo.



ninga ( 2. března 2017 15:23 )

Hm, tak to je prů .er a špatná zpráva i pro vědce. Snad se uzdraví.

Zobrazit celou diskusi