Unesl Čechy v Libanonu jejich řidič? Taxikář je bratr zatčeného teroristy! | Blesk.cz

Unesl Čechy v Libanonu jejich řidič? Taxikář je bratr zatčeného teroristy!

Autor: dce, ČTK - 
19. 7. 2015
11:43

Řidič taxi, z něhož zmizelo pět Čechů na východě Libanonu, je bratrem muže zadrženého loni v Praze pro podezření ze spolupráce s teroristy. Oznámila to v Bejrútu rozhlasová stanice Voice od Lebanon. Skutečnost, že Alí Fajád, jeden z trojice Libanonců zadržených v Praze a čekajících na vydání do USA, je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, podle libanonského rozhlasu potvrdili členové jeho rodiny.

Padesátiletý Taán řídil automobil, z něhož pětice Čechů v údolí Bikáa na východě Libanonu zmizela. V autě našla policie v sobotu opuštěné zavazadlo s jejich penězi a videokamerami. Z vozidla zmizel i řidič. Podle zprávy libanonské agentury NNA Čechy očividně unesli neznámí ozbrojenci ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. Dosud se mělo za to, že Taána s Fajádem spojuje jen fakt, že pocházejí ze stejné vesnice.

Mezi unesenými totiž figurují dvě osoby, které byly přímo spojené se soudem proti Alímu Fajádovi. Adam H. u soudu působil jako překladatel, Jan Š. byl Fajádovým obhájcem! Další dva zmizelí Češi, Pavel K. a Miroslav D., byli z malé regionální televize. Podle jejich blízkých jeli natáčet placenou reportáž do Libanonu.

Agentura NNA uvedla, že libanonská armáda prohledává místní hotely a zřídila v údolí Bikáa kontrolní posty ve snaze nalézt unesené osoby. Zatím nejsou zprávy, že by pátrání bylo úspěšné.

Spojené státy viní Alího Fajáda a jeho dva druhy Faouzi Jabera a Chálida Marabího z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice vinu i své vydání odmítá, v USA jí hrozí až doživotí.

Letos v červnu ale pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o přípustnosti jejich vydání do USA s odůvodněním, že Spojené státy nedaly dostatečné záruky ohledně toho, že muži nebudou ve vězení podrobeni nelidskému zacházení. Městský soud v Praze si tak bude muset od USA vyžádat upřesnění.

Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Konečný souhlas s extradicí mužů musí vyslovit český ministr spravedlnosti.

Doporučujeme
villi ( 20. července 2015 18:40 )

DEJTE S TĚMI DEBILY POKOJ !!! AŤ TAM TŘEBA ZDECHNOU,KDYŽ SE JIM TAM LÍBÍ !!! A NEDĚLEJTE Z NICH CELEBRITY !!!!

majojo ( 19. července 2015 18:56 )

Mně osobně nic, ale jako ministr zahraničí je velikánskej škůdce. Skorro mi chce říct, že dwbil.

mandat ( 19. července 2015 18:35 )

Neco podobneho se stalo v Nemecku.Nejaka zenska byla unesena,zaplatilo se za ni 4.5 milionu EU.Kdyz byla jako osvobozena po zaplaceni vykupneho,tak byla pozvana na ambasadu na oslavu.Uplne nahodou jedna clenka ambasady u te zenske videla baliky bankovek.Pri kontrole mely bankovky stejna eviden. cisla,jako ty,co se predavaly jako vykupne.Byla proste s unoscema domluvena a o predane penize se rozdelili.Nejak se to ututlalo, ona rekla, ze to vysvetli a pak se zase nekam zdejchla v Iraku.Pritom mela doma v Nemecku 12 letou dceru, o kterou se nestarala.Byla to nejaka pochybna zenska,ktera si prisla na dobry penize .Mozna tohle je taky nejaka finta,jak prijit k penezum.

alfin ( 19. července 2015 17:24 )

Já zase Ovčáčka!

ochman_prca_ratha ( 19. července 2015 17:16 )

zeman je ču.ák

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa