Vítězství islamistů? Charlie Hebdo po redakčním masakru už nebude kreslit Mohameda

Autor: mb - 
17. 7. 2015
12:08

Satiričtí Francouzi nebudou kreslit už žádné karikatury proroka Mohameda! Tvrdí to karikaturista a nynější šéf týdeníku Charlie Hebdo Laurent „Riss“ Sourisseau (48). Sám přežil masakr ze 7. ledna 2015, kdy islamisté vystříleli jeho redakci kvůli tomu, že prý satirický týdeník urážel muslimy. Při útoku tehdy zahynulo 12 lidí.

„Svůj úkol jsme splnili. Obhájili jsme právo na karikaturu a stále se domníváme, že máme právo kritizovat náboženství,“ prohlásil Sourisseau pro německý týdeník Stern.

Kapitulace?

V rozhovoru si novinář navíc dal pozor, aby přímo nekritizoval muslimy: „Víte, chyby, které lidé nalézají v islámu, můžete najít i v ostatních náboženstvích.“ Zlí jazykové tak tvrdí, že Sourisseau má jednoduše strach a přidal se tak ke svému kolegovi Renaldu Luzierovi (43), který už v dubnu prohlásil, že nebude kreslit karikatury Mohameda, protože ho „nezajímají“.

„Už mě to unavuje. Nehodlám strávit svůj život kreslením jeho (Mohamedových, pozn. red.) karikatur,“ tvrdil tehdy Luzier.

Šéf s průstřelem ramene

Pokud se nynější šéf Charlie Hebdo opravdu bojí, nikdo mu to nemůže mít za zlé. Na rozdíl od svého kolegy Luziera byl v době masakru na místě, ale vyvázl „jen“ s průstřelem ramene. „Když to skončilo, neozval se žádný zvuk. Žádné nářky, žádný křik… Pochopil jsem, že většina lidí je mrtvá,“ popsal děsivý zážitek Laurent Sourisseau.

Jatka v týdeníku, která si vyžádala 12 mrtvých a 11 zraněných, měli na svědomí fanatičtí islamisté, bratři Said a Cherif Kouachi. Policie je dopadla až 9. ledna, kdy se džihádisté zabarikádovali v jedné z budov průmyslové zóny v městečku Dammartin-en-Goële. Když ten den odpoledne vyběhli islamisté z budovy, v přestřelce s policií zahynuli.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa