„Svůj úkol jsme splnili. Obhájili jsme právo na karikaturu a stále se domníváme, že máme právo kritizovat náboženství,“ prohlásil Sourisseau pro německý týdeník Stern.

Kapitulace?

V rozhovoru si novinář navíc dal pozor, aby přímo nekritizoval muslimy: „Víte, chyby, které lidé nalézají v islámu, můžete najít i v ostatních náboženstvích.“ Zlí jazykové tak tvrdí, že Sourisseau má jednoduše strach a přidal se tak ke svému kolegovi Renaldu Luzierovi (43), který už v dubnu prohlásil, že nebude kreslit karikatury Mohameda, protože ho „nezajímají“.

„Už mě to unavuje. Nehodlám strávit svůj život kreslením jeho (Mohamedových, pozn. red.) karikatur,“ tvrdil tehdy Luzier.

Šéf s průstřelem ramene

Pokud se nynější šéf Charlie Hebdo opravdu bojí, nikdo mu to nemůže mít za zlé. Na rozdíl od svého kolegy Luziera byl v době masakru na místě, ale vyvázl „jen“ s průstřelem ramene. „Když to skončilo, neozval se žádný zvuk. Žádné nářky, žádný křik… Pochopil jsem, že většina lidí je mrtvá,“ popsal děsivý zážitek Laurent Sourisseau.

Jatka v týdeníku, která si vyžádala 12 mrtvých a 11 zraněných, měli na svědomí fanatičtí islamisté, bratři Said a Cherif Kouachi. Policie je dopadla až 9. ledna, kdy se džihádisté zabarikádovali v jedné z budov průmyslové zóny v městečku Dammartin-en-Goële. Když ten den odpoledne vyběhli islamisté z budovy, v přestřelce s policií zahynuli.

Fotogalerie
6 fotografií