Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Řecký exministr financí o dohodě EU: Je to „okupace“!

Autor: mb, ČTK - 
15. července 2015
12:30

Bývalý ministr financí Janis Varufakis (54) si nebere servítky. Dohodu mezi Evropskou unií a Řeckem označil za okupaci. Přitom ještě v pondělí 13. července to vypadalo, že řecké drama konečně skončilo. Po dvou dnech úmorných jednání totiž Řekové shodně s EU oznámili, že se dohodli. Teď oleje do ohně přilil i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk (41). Ukrajina si prý zaslouží víc pozornosti než Řecko!

„Je to nová forma postmoderní okupace,“ prohlásil emotivně Janis Varufakis. A neskrýval, že vinu klade Německu: „Německý ministr financí ... jednání spíše připomínalo dobře sladěný orchestr a on byl dirigent,“ řekl exministr.

Varufakis je tvrdými výroky znám, před nedávnem stejnou dohodu odsoudil slovy: „Tohle s ekonomikou nemá nic společného. Je to nová dohoda z Versailles.“ (Dohoda z Versailles z roku 1919 stanovila plnou odpovědnost Německa za vypuknutí první světové války a přikázala Německu splácet obrovské reparace ve výši 132 miliard marek, dnes zhruba 11 bilionů korun, pozn. red.)

Ke kritice Německa se nečekaně přidal i bývalý prezident Evropské komise Romano Prodi (75): „Řecká vláda učinila tisíce chyb, o tom není pochyb. Byla ale připravena o rozhodovací moc. A to do budoucna zanechá hluboké stopy,“ řekl Prodi. Řada ekonomů Německo kritizuje za to, že příliš tvrdě a neústupně trvá v Řecku na úsporách, což znemožní hospodářské zotavení země.

Boj v parlamentu

Tsipras přivezl dohodu, ale tu ještě ve středu večer musí schválit řecký parlament a premiéra čeká těžký boj. Ve 300členném parlamentu sice spolu se stranou „Nezávislí Řekové“ ovládá 162 křesel, jenže čelí opozici ve vlastní straně Syriza, kde někteří členové otevřeně prohlásili, že dohodu nepodpoří.

Navíc o pomoci pro Řecko musí rozhodnout parlamenty v několika zemích eurozóny, mimo jiné v Německu či Francii. Ve Francii je hlasování naplánováno na středu. Naopak v Belgii, Portugalsku či Španělsku není souhlas zákonodárců zapotřebí, ale Španělsko již oznámilo, že stejně o dohodě budou hlasovat! V Řecku také panuje obava, že nevýhodná smlouva podpoří popularitu extrémně pravicového Zlatého úsvitu.

Zpráva Mezinárodního měnového fondu navíc uvádí, že současná dohoda Řecku vůbec nepomůže! „Řecký dluh se může stát udržitelným jen díky krokům, které povedou k jeho snížení a které jdou daleko nad rámec toho, co byla Evropa dosud ochotná zvážit,“ uvádí se v analýze, která byla v pondělí zaslána všem vládám eurozóny, ale kterou získala média.

„Drzý“ Jaceňuk

A oleje do ohně přilil i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk: „V nejbližších čtyřech letech nám Mezinárodní měnový fond slíbil 25 miliard dolarů ... A Řekové, kteří mají čtyřikrát méně obyvatelstva než Ukrajina, dostali už 300 miliard euro? A ještě chtějí 60-80 miliard euro?,“ rozčiloval se premiér, ačkoliv jeho země není členem EU.

Co teď čeká Řecko?

  • Komise navrhla pro Řecko sedm miliard eur z EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus) do konce měsíce
  • Ve středu má ve 23:00 začít hlasování v řeckém parlamentu
  • Proběhne zřejmě další telekonference ministrů eurozóny. Ve Frankfurtu bude jednat americký ministr financí Jack Lew se šéfem ECB Mariem Draghim.
  • Řecký premiér naznačil, že banky mohou zůstat zavřené ještě další měsíc.

kinki ( 16. července 2015 09:57 )

Janukovic nech tam radsej cusi, lebo Ukrajina nie je v EU a nema pravo ani na tie peniaze co dostava. Nehovoriac o tom, ze jedine co Ukrajina dokaze je natahovat paprce a stale ziadat DAJTE DENGI!

kinki ( 16. července 2015 09:52 )

tomik, ked Pan Boh rozdaval rozum Tebe sa bohuzial neusiel. Inac sa neda vysvetlit tvoj primitivizmus.

kajenka52 ( 15. července 2015 16:58 )

Vážení Slováci, Litovčania, Lotyši a Slovinci, som si istý, že ste v posledných dňoch, týždňoch a mesiacoch sledovali grécku drámu. Sledovali ste ju, pretože Vás požiadali, aby ste prispeli na pomoc krajinám eurozóny. Iste dobre viete, že ak Gréci nedodržia záväzky voči svojmu dlhu, proporčne k HDP stratíte viac ako Nemecko. Zdá sa to byť úplne nespravodlivé z pohľadu krajín, ktorých príjmy sú nižšie ako tie v Grécku. Sú tu však fakty, ktoré by ste mali vedieť. Najdôležitejšie je, že Vaše peniaze neboli použité na záchranu Grécka. Viac ako 90 percent peňazí, neboli nikdy použité na Grécko. Ale na úroky, aby sa udržala eurozóna nad vodou. Dôvodom bolo, že veľké banky západnej Európy, najmä z Francúzska, Nemecka a Holandska, v roku 2010 nakúpili grécky dlh. Oficiálne sa to nazývalo pomoc Grécku, ale v skutočnosti to bola snaha urobiť z privátneho dlhu bánk verejný dlh. Bankári chybne financovali skorumpované obchodné elity a oligarchov Grécka. A ich chyby boli socializované. Vaši politici nemíňali Vaše peniaze na záchranu Grécka, ale nevhodných bankárov a nemorálnych gréckych politikov. Čo sa medzitým stalo v Grécku? Mzdy sa znížili o 30 percent, dôchodky o polovicu. Desiatky tisíc štátnych úradníkov dostalo výpovede. Dane sa zvýšili takým nespravodlivým spôsobom, že hornú polovicu spoločnosti zasiahli iba deviatimi percentami škrtov, kým strednú a pracujúcu triedu 338 percentami. Zatiaľ čo sociálnu podporu pre najchudobnejších odrezali, premrštené vojenské výdavky ostali nezmenené, rovnako ako daňový základ elít skrytý v daňových rajoch. Aký bol vplyv tohto obrovského úsporného programu? Nezamestnanosť zasiahla štvrtinu populáciu, polovicu mladých ľudí. Kvôli tisíckam ľudí, ktorí stratili prácu, alebo im znížili platy, znížil sa aj dopyt po tovaroch a službách. Výdavky štátu sa znížili vo všetkých oblastiach, ktoré by mohli naštartovať hospodársky rast. Grécko míňa na vzdelanie menej než akékoľvek iná krajina EÚ. Na vedu a výskum vynaloží iba zlomok toho, čo iné

kajenka52 ( 15. července 2015 16:48 )

ano nutil. Inak má pravdu. Toto chceli urobiť EU aby vyrabovali Grécko. Gréci nevideli ani cent z pôžičiek ale banky v Nemecku a Francúzsku. Tak Grécko sa začína rabovať za asistencie EU.

tubka.jentak.jen. ( 15. července 2015 14:49 )

můžeš, ale bude ti nakopáno do kulek, blbe

Zobrazit celou diskusi