Řecký parlament schválil návrh reforem: EU stále váhá, Řekům nevěří!

Autor: mb,ČTK - 
11. 7. 2015
10:33

Pozdě v noci z pátku na sobotu řecký parlament schválil drastický návrh reforem, který by měl uspokojit mezinárodní věřitelé a zajistit Řekům finanční pomoc EU. Řekové ovšem ještě nemají vyhráno – Evropa totiž zatím „řecký plán“ pouze projednává a objevují se hlasy, že Evropa Řekům zkrátka již nevěří. Někteří evropští lídři údajně upřednostňují před dalším jednáním raději odchod Řecka z eurozóny! Očekává se, že jednání ministrů eurozóny se protáhnou až do noci! Pokud dnes nedojde k dohodě, měl by rozhodnout zítřejší mimořádný summit EU!

Ani hlasování v řeckém parlamentu nebylo bez problémů. Proti premiérovi Tsiprasovi (40) se postavili dokonce členové jeho vlastní strany Syriza a někteří vyzývali otevřeně k návratu k drachmě! Ve třísetčlenném parlamentu byl však přesto návrh nakonec schválen jasnou většinou 251 hlasů.

Protesty v ulicích

Ačkoliv Tsipras  rozdával po hlasování úsměvy na všechny strany, v hlavním městě Řecka proti úsporným opatřením demonstrovalo až 7 000 lidí. „Hlasovali jsme v referendu ne, a oni z toho udělali ano,“ rozčiloval se Giorgos Tsolakas (34) narážející na to, že nový návrh počítá s úsporami ještě o 4 miliardy vyššími než ten předchozí. Ne každý však premiéra odsuzoval: „Tsiprasovi stále věřím. Víte, kdyby nepřišel s tímhle návrhem, tak bychom se museli vzdát eura,“ řekl smířlivě nezaměstnaný Socrates Lutas, který již tři roky marně hledá práci.

Evropa jedná

V neděli se má uskutečnit mimořádný summit Evrospké unie, ale evropské špičky se možná dohodnou již dnes. První ohlasy jsou zatím spíše pozitivní. Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu už informovali, že "za určitých podmínek vidí návrhy  řeckých úsporných opatření za základ pro jednání o novém záchranném balíku z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)". Řekové by v takovém případě dostali 74 miliard euro (zhruba dva biliony Kč). Aktuální vývoj ohledně řecké krize sledujeme online:

Řecká krize
Vše Důležité Foto a Video Refresh
 
11. 7. 2015
 

Doporučujeme
mandat ( 12. července 2015 16:14 )

Svata pravda.Ceska republika vyhazuje penize z okna, kasle na sve lidi,politici rozkradaji republiku dal a normalni clovek nema sanci zvednout hlavu,natoz zlepsit svou zivotni uroven.V Nemecku je bordel na koleckach,zatim se o tom moc nemluvi,ale za dva roky se polozi.Uz jen ty vecne stavky verejnych sluzeb,posty,dopravy,letiste,materske skolky i pracovni urad uz stavkoval.Ekonomika jde do haje, miliardy se cpou do Recka,na utecence a na sve lidi Angela kasle.Boji se ztratit Recko, i kdyz ocividne parazituje na EU a jeste se smeje.Ty smejdi setrit nebudou a makat take ne.Urcite na EU tlaci USA, nechce,aby se Recko odtrhlo a dalo se dohromady s Ruskem nebo s Cinou.Vse je umele udrzovane a to dlouho nevydrzi.

antikaprik ( 12. července 2015 08:11 )

Cipísek lže na plný úväzok. Vyjednával a dopredu mal pripravené referendum. Verím, že už má rozrobrné nejaké plány s rusmi. A toho sa podľa mňa obáva aj EU, lebo ekonomická závislosť je politická závislosť, so všetkým, čo k tomu patrí.

tonny44 ( 11. července 2015 22:38 )

Já se jen obdivuji Němcům, jak se skloněnou hlavou makají jako šrouby a svým ziskem dotují takový zmmrdy, jako jsou Řekové, Češi a další mamrrdi, kteří by chtěli z toho bordelu, na který Němci doplácejí týt...Dlouho už to ta zemička nevydrží...Až Němci přestanou dotovat ten bordel zvaný EU, pak teprve nastane průsser, kde vzít mouku, když místo polí jsou sklady, místo cukrovarů jsou ruiny, místo OP Prostějov je sutina...A tak dále...Zdravím do pekla zmmrda Havla, Zikmunda jednoho zrzavýho...Teď jsem se vrátil ze Španělska, ale s jakou nechutí oznamují zaměstnanci aerolinek název letiště RUZYNĚ jako letiště Václava ožraly Havla je evidentní.

mandat ( 11. července 2015 22:18 )

Rekove nechteji byt v Eu, tak at jdou a penize si zadne nezaslouzi.Jsou to flakaci.

tggb ( 11. července 2015 22:08 )

řekové nejsou hloupí

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud