Pelikán se k ostře sledovanému případu vyjádřil v rámci odpovědi na písemnou interpelaci, kterou podala poslankyně Jana Černochová. Ta se pozastavovala mimo jiné nad tím, že jsou novým znalcům obhajoby odpírány vzorky tkání zavražděné Moniky a Klárky.

A ministr jí v tom dal zapravdu, podle něj není žádný důvod, proč by soudní znalci obhajoby nemohli vzorky prozkoumat. "Pokud by Ústav soudního lékařství FN v Ostravě nerespektoval výzvu soudu k vydání materiálu ke zkoumání, přicházelo by v úvahu donucení ve formě pořádkové pokuty ve smyslu § 66 trestního řádu," uvedl v reakci na interpelaci Pelikán.

Znalci dostali ke zkoumání vzorků od soudkyně Renaty Gilové zelenou už loni na konci řijna, materiál ale zatím nedostali. Podle obhajoby tomu zatím stále brání šéf ostravského ústavu Igor Dvořáček, aniž by k tomu měl oprávnění.

"Na základě těchto skutečností doporučí spolek Šalamoun obhájkyni Petra Kramného JUDr. Janě Rejžkové, aby podala ve smyslu § 66 tr.ř návrh Krajskému soudu v Ostravě na uložení pořádkové pokuty ve výši 50 tisíc korun MUDr. Igoru Dvořáčkovi tak, aby se podobnému a opakovanému jednání zamezilo," reagoval Spolek Šalamoun, který Pelikánovu reakci zveřejnil.

Kramný byl za vraždu manželky a dcery odsouzen k 28 letům vězení, svou vinu ale od počátku popírá. Opírá se o to, že podle egyptských úřadů šestatřicetiletá žena a osmiletá dívka zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Po převozu těl však čeští znalci došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil to i revizní znalecký posudek, který chce obhajoba rozporovat novým zkoumáním. Její původní znalci Radek Matlach a Igor Fargaš přitom čelí za svou práci na případu obvinění z křivé výpovědi.

Video
délka: 00:45

Rozsudek nad Kramným: Jak se tvářil on, jeho rodina a právníci? Podívejte se! Jan Jedlička

Případ Petr Kramný přehledně na Blesk.cz ZDE

Fotogalerie
14 fotografií