„Mohu potvrdit zahájení trestního stíhání dvou znalců, kteří vypracovali znalecký posudek z oboru zdravotnictví, odvětví soudního lékařství v trestní věci nyní již odsouzeného Petra Kramného na žádost obhajoby,“ řekla Deníku, který na stíhání znalců upozornil, mluvčí Okresního státního zastupitelství v Ostravě Barbora Zajícová.

Upozornila také, že Matlachovi s Fargašem hrozí i vězení. „Oba znalci jsou stíháni pro trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku s trestní sazbou od šesti měsíců do tří let nebo trestem zákazu činnosti,“ uvedla. Matlach už byl přitom ze seznamu znalců vyškrtnut kvůli své práci na jiném případu. Šlo o posudek pro obžalobu v kauze náhlých úmrtí pacientů v rumburské nemocnici.

Matlach s Fargašem v kauze Kramný zpochybňovali jednoznačnost závěru o zásahu elektrickým proudem jako příčině smrti Moniky a Klárky. Podle nich mohlo jít o dehytraci otravu, zánět nebo i toxický šok. Revizní znalci z Českých Budějovic to však označili za nesmysl. Tvrzení svých kolegů označili za hrubou neznalost, nebo dokonce úmysl.

Trestní oznámení ale padlo i na protistranu. Spolek Šalamoun jej podal na znalce obžaloby Margaritu Smatanovou a Marka Dokoupila kvůli záměně fotografií myokardu Moniky Kramné, kterou obžaloba považuje za manipulaci s důkazy. Policie ale tento případ odložila, protičemuž se spolek odvolal.

Video
délka: 00:45

Rozsudek nad Kramným: Jak se tvářil on, jeho rodina a právníci? Podívejte se! Jan Jedlička

Fotogalerie
13 fotografií