O vyloučení JUDr. Vladimíra Veselého rozhodl Nejvyšší soud 14. prosince. V odůvodnění poukazuje na to, že se soudce sešel s šéfem znaleckého ústavu Nemocnice České Budějovice doc. Františkem Vorlem. Ten v případu Petra Kramného vysvětloval závěry revizního znaleckého posudku, jenž dal za pravdu ostravským znalcům Margaritě Smatanové a Marku Dokoupilovi, kteří jako příčinu smrti Moniky a Klárky uváděli zásah elektrickým proudem.

„Soudce JUDr. Vladimír Veselý byl s tímto znalcem, s nímž se osobně zná, v měsíci říjnu 2016 na obědě, v jehož průběhu se pozornost v rámci diskuze o běžných záležitostech obrátila i na problematiku profesní, v rámci níž přišla řeč i na otázky znalecké činnosti a možných vad, které při zpracování znaleckých posudků mohou nastat. V této souvislosti byla zmíněna i trestní věc obviněného Petra Kramného a v ní podané znalecké posudky, přičemž znalec sdělil své hodnotící stanovisko ke znaleckému posudku zpracovanému k návrhu obhajoby,“ vysvětluje se v usnesení.

Soudce Veselý na to následně sám upozornil a z projednávání dovolání se vyloučil. Případ tedy dostane podle rozvrhu práce někdo z jeho kolegů.

Spolek Šalamoun, který na situace upozornil, nyní podává na českobudějovického znalce podnět pro zahájení trestního stíhání. „Dle našeho názoru se jedná o zákeřnou snahu, která je vysoce neprofesionální a hlavně v rozporu se zákonem, zasáhnout do nezávislé rozhodovací činnosti Nejvyššího soudu České republiky,“ uvedl spolek v tiskové zprávě.

Přestože už znalec své závěry u soudu sdělil, byl podle Šalamounu v případu dál vázán mlčenlivostí, kterou setkáním se soudcem porušil. Přístup soudce Veselého naopak spolek ocenil jako korektní.

Mluvčí soudu Petr Tomíček ponechal informace zveřejněné Šalamounem bez komentáře. „Nemůžeme se vyjadřovat k otevřeným kauzám,“ řekl. Podle databáze InfoSoud je dovolání stále přiděleno šestému senátu, kde InfoSoud kromě Veselého uvádí ještě soudce Jana Engelmanna, Iva Kouřila a Martu Ondrušovou.

Petr Kramný byl k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery pravomocně odsouzen loni v červnu. Dovolání v jeho případu ostravský soud obdržel začátkem lisopadu. Termín jednání zatím určen nebyl. Trest si Kramný odpykává ve věznici Mírov.

Fotogalerie
28 fotografií