Monika s Klárkou zřejmě před smrtí trpěly. Elektrický proud způsobuje bolestivé svalové křeče a zasáhne srdce. Někdy smrt nastane okamžitě, jindy ale až za desítky minut.

Zástava srdce

Není zatím jasné, jak dlouho Monika s Klárkou umíraly. „To záleží na tělesné stavbě, vlhkosti, síle proudu i odporu. Může to být okamžitě, během několika minut, nebo až několik hodin po úrazu,“ vysvětlil Buriánek. „Dojde k srdeční zástavě nebo k takzvanému chvění srdečních komor. Srdce pak nemůže čerpat krev do organismu a dojde k udušení,“ vysvětlil primář Oddělení soudního lékařství Nemocnice Na Bulovce Michal Beran.

Zemřela omylem?

Podle vyjádření expertů je možné, že Klárka zemřela nedopatřením. Obětí se možná původně měla stát pouze Monika a holčička se jí snažila pomoci! „Ke smrtelnému zranění může dojít i tak, že se další člověk holýma rukama chytí toho, do kterého jde proud. Následuje svalová křeč, člověk se nemůže pustit,“ řekl expert na bezpečnost práce Karel Buriánek.

Na těle zůstávají stopy

To, že oběť zemřela po zásahu elektrickým proudem, je jasně poznat na jejím těle. „Jde o známky vstupu a výstupu elektrického proudu. Na těchto místech je seškvařená kůže,“ popsal primář oddělení soudního lékařství Michal Beran. Dodal, že příškvary by byly na kůži patrné i v případě, že by byl proud veden například přes mokrý ručník. „Nemusí být patrné pouze v případě, je-li proud na větší ploše, například ve vaně,“ dodal primář.

Otrava to nebyla!

Měsíce po smrti Moniky a Klárky v egyptské Hurghadě se spekulovalo o tom, že zemřely na otravu. To tvrdil i Petr Kramný, který prý svou manželku i dceru našel mrtvé v posteli po několikadenních žaludečních obtížích. To všechno v posledních dnech vyvrátili čeští kriminalisté po návratu z Egypta.

Video
délka: 00:40.92
720p 480p 360p 240p

Obhájce Petra K.: Hlavní důkaz chybí! David Vaníček, Tomáš Polák

Video
délka: 01:19.40
720p 480p 360p 240p

Výčitky? Takhle plakal Petr K. před soudem! David Vaníček, Tomáš Polák