Poplach v Novém Hrozenkově: Medvěd se zatoulal až ke školce!

Autor: Kristýna Beránková - 
15. 9. 2018
07:20

„Medvědi nevědí, že mají zůstat v lese…“ si teď mohou s nadsázkou broukat na motivy známé písničky obyvatelé Nového Hrozenkova v Beskydech. Zvědavý medvěd totiž došel až k místní mateřské škole a byl vyfocen. Nejspíš ho přilákala vůně ovoce. A místní, ale i lidé z okolí, mají strach.

Obec na svých stránkách zveřejnila varování, aby lidé nechodili do lesa. „Upozorňujeme občany, aby se z bezpečnostních důvodů vyhýbali lesům a děti doprovázeli do školy,“ varuje obecní úřad. K panice ale podle starostky Nového Hrozenkova Stanislavy Špruncové zatím není důvod. „Odborníci nás ujišťovali, že medvěd je plaché zvíře. Když ho nebudou lidé dráždit, uteče. Rodičům ale přece jen doporučujeme doprovázet děti, a to proto, že mohou zpanikařit, začít křičet a podobně,“ doplňuje Stanislava Špruncová.

Podle pracovníků Chráněné krajinné oblasti Beskydy medvědi žijí v okolí Hrozenkova už nejméně čtyři roky. Teď poprvé si ale jeden brumla troufl téměř do centra obce. „U školky je i hotel, pohybuje se tam hodně lidí. Překvapilo nás to. Prý ho přilákalo ovoce, které zraje na stromech. Nemělo by se jednat o mládě, je to drobnější medvěd,“ říká starostka. Zároveň žádá obyvatele Nového Hrozenkova, aby nikde nenechávali zbytky jídel, které by mohly huňáče lákat. 

Odborník radí: Odložte batoh a couvejte

Málokdo ví, že medvěd není primárně masožravec a ani nepatří mezi velké lovce. „Až 90 procent medvědí stravy tvoří rostlinné složky. Maso pak jsou většinou mršiny, velké obratlovce medvědi neloví,“ vysvětluje Evžen Korec, zoolog a ředitel Zoo Tábor, kde chovají medvědy hnědé i medvědy baribaly. Pokud potkáte medvěda v přírodě, nejlepší je prý odložit tašku nebo batoh s jídlem a pomalu couvat pryč. Medvěda obvykle mnohem víc zajímají jablka, co máte ke svačině, než lidské maso. „Chyba by byla začít zběsile utíkat, křičet, mávat rukama… To by medvěd vnímal jako nestandardní reakci a mohl by si ji vyložit jako agresi,“ myslí si zoolog. Pak by mohl za útočit, nikoliv však proto, že by chtěl člověka sežrat, ale proto, že by se bránil. Nebezpečná může být i samice bránící mláďata. V Česku žije jen několik medvědů, na Slovensku v Nízkých Tatrách je to mnohem víc, asi 1300 huňáčů.

Video: Medvěd roztrhal muže, který si s ním chtěl udělat selfie

Video Medvěd roztrhal muže, který si s ním chtěl udělat selfie - YouTube
360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
bibijana ( 15. září 2018 14:21 )

Češi a Slováci, žádný rozdíl. Oba státy zaujímají čelné místo v nelegálních množírnách a krutém zacházení se zvířaty. Tohle dopadne jako podobný případ na Slovensku. Tam se taky u jakési dědiny v Tatrách objevila medvědice s medvíďaty, které ještě krmila. Tak zvaní "ochránci" medvědici zastřelili a medvíďata skončila bůhví kde. Bez matky prý strašně trpěla. Přitom stačilo medvědici uspat a přemístit ji i s mláďaty někam do pustiny.

sores ( 15. září 2018 11:32 )

tonchan: jdi už do ryti s tvou debilní nabídkou!!!

europa ( 15. září 2018 07:51 )

Doufám, že ho nějaký horlivý blbec nezastřelí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa