Strážník z Pardubic zachránil bulharského bezdomovce: Přes internet našel jeho rodinu

Ilustrační foto
Autor: ljš, ČTK - 
27. 3. 2018
14:39

Zachránil muže bez domova! Při pátrání po rodině muže pocházejícího z Bulharska, který v Pardubicích od ledna žil na ulici, pomohly tamnímu strážníkovi sociální sítě. Do Česka přijel muž za prací, a ztratil se. Uměl jenom svůj rodný jazyk, navíc trpí mírnou retardací a v cizím prostředí nebyl schopen svoji situaci sám řešit.

„Muž se do Pardubic dostal na začátku ledna, a v tu dobu už po něm byla sháňka jak v rodném Bulharsku, tak jej hledal i jeho kamarád, který pracuje v Plzni,“ řekla mluvčí městské policie Lucie Klementová.

Muž u sebe neměl doklady, vůbec nemluvil, byl úzkostný. Když mu strážníci dávali kontakt na organizace, které pomáhají lidem bez přístřeší, nereagoval. V noci přespával ve výklenku panelového domu.

Přes cizineckou policii strážníci nakonec zjistili identitu neznámého muže. Do Česka přijel za prací se svým kamarádem. V lednu se však ztratil a toulal se po republice.

Strážník hledal jeho rodinu na sociálních sítích. Jméno ztraceného muže je však v Bulharsku tak časté, že pátrání zabralo několik hodin. „Bylo to asi, jako kdybychom u nás hledali Novákovy,“ řekla Klementová. Policistovi se ale nakonec podařilo najít švagrovou muže.

Brzy nato přijel do Pardubic také bulharský kamarád bezdomovce, který už se naučil česky. Svého přítele uklidnil a společně odjeli do Prahy. „Tam se ztracený muž setkal se svými rodiči. Po vystavení náhradních dokladů se poté všichni vrátili zpět do Bulharska,“ řekla Klementová.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa