Český bezdomovec Josef žil 17 let ve Francii na ulici. Kráska mu obrátila život naruby

Autor: shp - 
12. 10. 2017
19:11

Zemřela mu teprve patnáctiletá dcera a on skončil v depresích. Zdrcený Čech Josef (60) se rozhodl, že začne nový život jinde. V roce 2000 se přestěhoval do francouzského Bordeaux, kde si našel práci. Brzy ale o místo přišel a skončil na ulici. Nyní po 17 letech bez domova se na Josefa usmálo štěstí. Záchrana přišla v podobě krásné Francouzky.

Josefa potkala na ulici Pascale Jordan. Ušmudlaného bezdomovce jí bylo líto, a tak se s ním dala do řeči. „Neobratnou francouzštinou mi popsal svou situaci a já jsem zjistila, že je to skromný a tichý člověk. Neodvážil se nikoho poprosit o pomoc. Přitom na něm bylo vidět, jak touží dostat práci,“ přiznala Pascale podle Aktuálně.cz.

Francouzku jeho příběh natolik dojal, že Josefa pozvala k sobě domů a nabídla mu, zda by jí nevymaloval pokoje. „Samozřejmě jsem se sama sebe ptala, jestli jsem se nezbláznila, když si domů beru úplně cizího člověka, ale někdy prostě jednáme jen pod vlivem emocí. Když jsem se pak do bytu vrátila a viděla dřinu, kterou odvedl, věděla jsem, že jsem udělala správnou věc,“ přiznala se žena.

Josefovi však stálou práci zajistit nedokázala. Zašla s ním proto do organizace, která pomáhá lidem bez domova. „Čekají tam stovky potřebných, ale na řadu se dostanou jen čtyři za den. Navíc nás přivítali dost neurvale, přestože jsem mluvila plynule francouzsky. Nijak nám nepomohli. S novináři Josef nechce mluvit, protože se bojí, že mu další bezdomovci budou závidět,“ vysvětluje Pascale.

Čech podle krásky přijel do Francie v roce 2000, když mu v Bordeaux nabídla místní firma práci na stavbě i ubytování. Brzy však jeho služby přestala potřebovat a on tak o místo přišel. Po půl roce v zemi skončil na ulici. Po omezenou dobu dostával státní podporu, ale pak dávky přestaly chodit a on skončil absolutně na mizině.  Mezi místními je známou postavičkou. Policisté mu říkají Papa Noel, což je francouzská obdoba Santy Clause.

Po debaklu v organizaci na pomoc lidem bez domova se Pascale rozhodla informovat svět o osudu Josefa po svém. Napsala příspěvek na sociální síti, který sdílelo čtyři tisíce lidí. Solidarita lidí ji přiměla založit crowdfundingovou kampaň, kde lidé poslali českému bezdomovci již v přepočtu téměř 50 tisíc korun. Pascale se nakonec ozvala žena, která nabídla Josefovi práci a bydlení v garsonce. Muž však stále potřebuje českého právníka kvůli jazykové bariéře.

Podívejte se na reportáž o bezdomovci Pavlovi, který žije v Praze pod mostem:

Video Bezdomovec Václav Šíma (66) o životě pod mostem v Praze - Daniel Vitouš
1080p 720p 360p

Doporučujeme
kamelie ( 11. prosince 2017 10:37 )

Za 17 let neumí francouzsky? Tak to se ani nedivím, že je bezdomovec, normální člověk by se tam už dávno chytil, ale on asi neuznává pravidelnou pracovní dobu, nakonec mohl tak žít i u nás, když se ubytují Ukrajinci, tak on mohl také tak žít a pracovat, je to o něm, je neschopný, nelituji takové lidi, i když nemají svoje bydlení, dá se sehnat, ubytovna, a pracovat vždy alespoň pro stavební firmy jako pomocný dělník, nebo metař od MÚ, apod. Nemusí se starat o děti, jen o sebe, tak to je velice lehké, ne že ne! Pro lidi s nízkým vzděláním nevidím vůbec problém se zaměstnat, daleko horší je to zaměstnat se se vzděláním, mimo Prahu samozřejmě, na odpovídající práci.

Limone ( 13. října 2017 13:37 )

 Totální troska a debil, který se neumí sám o sebe postarat a vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jedná o absolventa speciální školy, není za 17 let schopen ovládat tamní jazyk !!!

Katy27 ( 13. října 2017 11:41 )

 Tomik007 Tak v tom případě by se z naší země měla vrátit zpět do své vlasti valná většina cizinců co unás žije..Pokud by to mělo být tak jak jste napsal.

lesnismes ( 13. října 2017 06:16 )

Urcite se ma lepe jako bezdomovec ve francii nez cokoliv jineho v cesku.Jedovaty dire zla a bidy.

mislivec ( 12. října 2017 21:45 )

 A já naiva mislel, že mu vyhulila zadarmiko brko. Zbitečný čtení až do konce článku...

Zobrazit celou diskusi
Další videa