Maminku upálili za živa, tatínka zastřelili: Antonie Kechrtová přežila největší masakr Čechů za 2. světové války

Antonie Kechrtová se štěstím přežila nejhorší masakr Čechů za 2. světové války.
13. 7. 2015
19:28

Přesně před 72 roky obklíčilo 1500 německých vojáků Český Malín v ukrajinské Volyni. Obec vypálili, obyvatele brutálně povraždili. Zemřelo 400 Čechů. Nacisté neušetřili ani ženy, děti nebo starce. Uniknout smrti se podařilo jen hrstce šťastlivců. Byla mezi nimi i  Antonie Kechrtová, která své vzpomínky na nejčernější den svého života vyprávěla Pamětem národa.

Tragédie se odehrála 13. července 1943. Nacističtí vojáci vtrhli do vesnice brzy ráno. Už v 7 hodin vyhnali obyvatele Českého Malína z domů. Pod záminkou kontroly dokumentů oddělili muže a mladíky od zbytku. Tehdy dvaadvacetiletá Antonie Kechrtová odjela den před masakrem na nákup do města Lucka. Jako jedna z mála tak řádění Němců přežila. Při návratu jí už bylo jasné, že se děje něco zlého. Z její rodné vesnice stoupal dým, byla slyšet střelba. Do vesnice se šli podívat až další den ráno.

Paní Antonie přišla o celou svou rodinu. Rodiče našli svou smrt až v sousední vesnici, kam Němci část obyvatel Českého Malína zahnali. „Moje maminka byla upálená až v Ukrajinském Malíně s tetou. Tam je zahnali do stodoly a tam jsme je našli. Maminka měla zlatý zuby, tak jsem ji poznala,“ popsala. Maminku paní Kechrtová vlastnoručně pohřbila do hromadného hrobu.

Muže donutili nacisté vejít do školy a posadit se do lavic. „Tatínka a chlapy zahnali v Ukrajinském Malíně do školy. To byla velká třída, všichni mužský si posedali do lavic. Najednou se otevřely dveře a začali pod ně házet granáty. Když lidi viděli, co se děje, tak skákali do oken," vyprávěla paní Kechrtová. Tam už na ně ale čekali vojáci a všechny zastřelili.

Když bylo po všem, přeživší zůstali v chalupě strýce Viktora, která zůstala nepoškozená, až do konce války. „Měli jsme nachystané tašky, kousek chleba a pořád jsme čekali, že Němci přijedou.“ Němci už se ale nevrátili.

Po konci války se Antonie Kechrtová v rámci repatriace vrátila do Československa.

Doporučujeme
obluda.pb ( 13. července 2015 20:26 )

A ty jsi asociální výsledek toho, co tvé mámě nateklo mezi půlky, když jí tvůj fotr nadělil...

oliiiii3 ( 13. července 2015 20:01 )

Zato ty jses ubohej blbec. Zrejme jsi chodil do zvlastni skoly,jinak by jsi tak nepsal.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa