"Tehdy jsem jsem si v novinách přečetl inzerát a hned porušil zákon o službě v cizí armádě. Ten však po vstupu Česka do NATO padl a já se mohl vrátit," říká dnes zkušený veterán-legionář Stano.

Do Francie tehdejší montér ocelových konstrukcí odjížděl bez sebemenší znalosti jazyka. Přesto dokázal, co se nikomu z tehdejšího východního bloku nepodařilo. Stal se jedním z pětadvaceti příslušníků speciálního komanda cizinecké legie CRAP.

Fotogalerie
5 fotografií

"Dokázal jsem to jako jedinný z východního bloku. Patřil jsem mezi pětadvacet elitních příslušníků legie z celkového počtu 7200 legionářů," vzpomíná dnes Stano na svůj největší životní triumf.

"Při vstupu do legie jsem se za čtyři měsíce musel naučit 650 francouzských slovíček. Za dobu výcviku jsem jedinkrát nenarazil na šikanu. Nic takového legie nezná," říká muž, který se účastnil celkem jedenácti bojových misí na území Afriky a bývalé Jugoslávie.

Za sebou má 1284 seskoků padákem. V bojích viděl umírat řadu svých kamarádů. Na tělo si nakonec nechal vytetovat znak své speciální jednotky se pěti modrými hvězdičkami. Teď se s francouzským občanstvím vrátil domů a učí nejrůznější zájemce se bránit násilí.

"Já už pak neměl žádnou motivaci. Vystudoval jsem v legii vojenskou školu, stal jsem se zástupce velitele čety nejlepšího komanda a o svém životě v legii jsem napsal dokonce knihu. Splnil jsem si vše po čem jsem toužil," shrnul Stano svůj dosavadní život.

Autor: Jiří Čada
DOPORUČUJEME