Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Povodně: Co můžeme udělat pro zvířata?

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Iva Dvořáková - 
20. května 2010
07:34

Hrozí vám velká voda a máte strach o domácí mazlíčky? Pořiďte jim záchranné vesty. Čeká vás sice investice v řádech stokorun, ale nebudete se muset bát o život svých zvířecích přátel. Při povodních jsou však ohrožena i další zvířata.

Záchranné vesty pro psy nebo i kočky je možné pořídit v obchodech s potřebami pro zvířata nebo na internetu. Existují dokonce v několika velikostech. Ceny se pohybují od 240 do 660 Kč.

Záplavy se ale netýkají jen domácích mazlíčků, ale i hospodářských zvířat. Jak zabránit infekční nákaze nebo jak naložit s uhynulými zvířaty? Na to se Blesk zeptal Petra Kučínského z Krizového centra Státní veterinární správy.

Co dělat se zraněnými psy a kočkami a jak je ochránit před infekcí?
„Zraněná domácí zvířata doporučuji nechat vyšetřit a ošetřit veterinářem. Minimalizovat riziko infekcí je možné zajištěním základních hygienických pravidel: vyčištění a dezinfekce zvířecích pomůcek, používání zdravotně nezávadné vody a krmiva, které nebylo kontaminováno při povodni, příp. po dohodě s veterinářem využít možnost vakcinace proti některým infekčním chorobám.“

Jak poznáme, že pes nebo kočka jsou nakaženi infekcí? Jaké jsou příznaky?
„Všímejte si změny v chování. Zvířata jsou apatická, spavá, trpí nechutenstvím, mají zvýšenou vnitřní tělesnou teplotu, zvrací a trápí je průjmy.“

Když povodeň teprve hrozí, jak zabezpečit zvířata domácí i hospodářská?
„Evakuace hospodářských zvířat je velmi problematická a obtížně proveditelná. Evakuovat je potřeba včas a nikoli na poslední chvíli. V oblastech ohrožených povodněmi je dobré mít vytipovaná místa, kam se se zvířaty uchýlit!“

Pokud se přelije voda přes zahradní jezírko, mohou být nakaženy ryby? Co dělat?
„Velmi záleží na kontaminaci povodňové vody. Zahradní jezírko doporučuji vypustit, vyčistit a dezinfi - kovat. Je možné předpokládat, že voda bude kontaminována chemickými a ropnými látkami. V tomto případě je lepší ryby utratit.“

Jak po povodních zacházet s hospodářskými zvířaty, která přežila (např. králíci, kuřata)? Mohou se zkonzumovat?
„Velmi záleží na kontaminaci vody. Pokud je silně znečištěna např. olejovými nebo ropnými látkami, nejsou tato zvířata vhodná ke konzumaci. Vysoké je i riziko přenosu celé řady infekcí.“

Jak likvidovat mrtvá zvířata?
„Uhynulá zvířata je možné neškodně odstranit dvěma způsoby. Za prvé prostřednictvím asanačního podniku a za druhé zahrabat tělo uhynulého zvířete na vlastním pozemku. Zahrabat ale nesmíte krávy, prasata nebo nemocná zvířata.“

Lze pohřbít zvíře například na zahradě?
„Zvíře je možné zahrabat na vhodném místě do hloubky nejméně 80 cm s použitím dezinfekčního prostředku (např. chloramin). Uhynulého koně může chovatel pohřbít sám na vlastním pozemku jen se souhlasem krajské veterinární správy a za podmínek jí stanovených.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi